Експерти переконані, що Росія продовжує геноцид українців

Дата: 24 Квітня 2015
A+ A- Підписатися

Завідувачка кафедри міжнародного права Національного університету “Києво-Могилянська академія” Мирослава Антонович переконана, що Росія продовжує вчиняти злочини геноциду, розпочаті ще за часи Радянського союзу. 

“Я вбачаю можливість кваліфікації того, що відбувається сьогодні на сході України, як геноциду з тієї точки зору, що це продовження геноциду Радянського союзу проти українців. Рафал Лемкін (науковець-правник єврейського походження, фундатор дослідження геноциду – ред.) ще в 1953 році написав статтю “Радянський геноцид в Україні”, де він розглянув геноцид проти українців у чотири етапи: знищення української інтелігенції, знищення української церкви, знищення селянства як питомої частини українців і фрагментація української нації шляхом переселення інших національностей на території знищених в результатів геноциду українців. Події в Україні – це продовження цього геноциду. Адже фактично РФ спочатку в Криму, а тепер на сході України знищує частину української нації з метою поширити “русскій мір”. Це є очевидною підставою кваліфікувати це як геноцид”, – передає слова міжнародної правниці Мирослави Антонович кореспондент Центру інформації про права людини. 

Антонович нагадала юридичне визначення геноциду, згідно Конвенції ООН “Про запобігання злочинів геноциду й покарання за нього”: “Там геноцид визначено як злочин з наміром знищити цілком або частково будь-яку етнічну національну, релігійну чи расову групу як таку. І перераховується, які дії підпадають під визначення геноциду: це вбивство членів такої групи, нанесення серйозних тілесних чи розумових пошкоджень, створення таких умов, які розраховані на знищення цієї групи, запобігання дітонародженню в цій групі й насильницька передача дітей з однієї групи в іншу. Отже, для визначення геноциду ключовим поняттям є намір. Це злочин, вчинений з наміром знищити етнічну, релігійну, расову чи національну групу”

Науковець зауважує, що наміри злочинів геноциду завжди важко доводити, бо в документах зазвичай це відкрито не фіксується. 

“Намір довести складно. Але деякі фрази президента РФ Володимира Путіна можна кваліфікувати як висловлення наміру знищення українців. Він дозволяв собі такі вислови, що української нації, мовляв, немає. Те, що він зараз робить на сході України – це є знищенням української нації”, – наголосила Мирослава Антонович.

Володимир Тиліщак, заступник голови Українського інституту національної пам’яті, переконаний, що злочини геноциду починаються з пропаганди мови ненависті. 

“Ми можемо пригадати, що цими днями відзначаються роковини загибелі Володимира Рибака, який загинув саме за український прапор, був вбитий через свою українську ідентичність. І це не було єдине вбивство, яке мало під собою етнічне, політичне підґрунтя. З іншого боку, ми бачимо інтенсивну пропаганду, яка була спрямована на те, аби сформувати з українців, з одного боку, образ ворога, а з іншого – сформувати образ недолюдей. Тобто, знову ж таки, протиставлення одної групи населення іншій. З цього, зокрема, починався і геноцид в Руанді, а саме з активної інформаційної кампанії, із звинувачень. Ми бачимо дії , які є однозначно злочинами проти людяності”, – каже Володимир Тиліщак.

Володимир Тиліщак вважає, що явище геноциду також дуже тісно пов’язане з питанням імперіалізму, коли хтось намагається бути вищим над іншими, підкорити, знищити тих, хто не є згідним. Саме тому найстрашніші прояви цього злочину геноциду ми маємо в ХХ столітті, коли сформувались і фактично існували тоталітарні ідеології – комуністична та нацистська. 

Нагадаємо, за даними Управління ООН з прав людини, з квітня 2014 року внаслідок військового конфлікту на сході України вбито 6 116 осіб, 15 474 отримали поранення. 829 373 українців, за даними Державної служби з надзвичайних ситуацій, вимушені були залишити свої домівки на окупованих територіях. 

У 2000 році Україна підписала Римський статут, проте наступного року Конституційний Суд ухвалив, що документ не відповідає Конституції України. Для ратифікації необхідне внесення поправки в 124 статтю Конституції.

16 січня 2015 року народні депутати зареєстрували законопроект “Про внесення змін до статті 124 Конституції (щодо визнання положень Римського статуту)”. У разі його прийняття Україна зможе звертатися за допомогою в розслідуванні військових злочинів і злочинів проти людяності в міжнародні інстанції. Наразі законопроект блокується парламентським комітетом з питань правової політики та правосуддя під керівництвом Руслана Князевича. Позапартійний депутат Віталій Купрій каже, що до блокування документу причетний сам президент Петро Порошенко.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: