“Хлопець після допиту повернувся з чорним язиком”: 69-річного херсонця понад місяць утримували у “камері тортур”

Дата: 17 Листопада 2022
A+ A- Підписатися

Під час окупації Херсона 69-річного місцевого жителя, на імʼя Олександр Максименко, понад місяць утримували у приміщенні, яке називають “камерою тортур”. Чоловік жив в одній кімнаті з 15 іншими чоловіками, яких, за його словами, безжально били, а декого катували струмом.

Про це він розповів виданню “BBC News Україна”. 

Олександр Максименко. Фото: BBC News Україна

“Це жахливо. Один хлопець, якого привели в камеру після допиту, повернувся з чорним язиком. Він був настільки розпухлим, що не міг повернутися в рот. Інший чоловік був у таких синцях, що майже повністю посинів від голови до ніг. Йому знадобилося вісім днів, щоб підвестися”, – розповів Максименко.

Олександр каже, що поділився зі співкамерниками знеболювальним.

Також чоловік розповів, що вʼязнів змушували вчити гімн Росії, а для звільнення часто змушували зізнатися в тому, що вони співпрацюють з українською владою.

Олександр мав виступити на російському державному телебаченні.

Партнерка Олександра, журналістка Анжела Слободян, також знаходилася у цьому відділку.

Жінка також розповідає про психологічні тортури, які тривали понад місяць. Вона часто бачила, як тіла, загорнуті в поліетиленові пакети, вивозили після того, як “допити зайшли занадто далеко”.

Камера, у якій тримали Анжелу Слободян. Фото: BBC News Україна

“Є деякі тригери. Коли вони відкривали ворота, ті видавали якийсь специфічний звук. Це означало, що на допит прибуло більше людей”, – ділиться вона.

Слободян додає, що не могла заснути, бо постійно горіло світло. Після звільнення вона виявила, що не може спати в темряві.

Нагадаємо, що у звільненому Херсоні співробітники Служби безпеки та Національної поліції виявили катівню, де окупанти допитували та катували херсонців, які не хотіли співпрацювати з росіянами. Під час огляду катівні були виявлені предмети, які прямо вказують на ознаки тортур.


Центр прав людини ZMINA разом з українськими та міжнародними партнерами документує випадки тортур, скоєних в ході російської збройної агресії проти України.

Якщо ви стали потерпілим або свідком тортур, залиште інформацію про себе в онлайн-формі або ж напишіть на електронну адресу oh@humanrights.org.ua. Наш представник зв’яжеться з вами. 

Отримана інформація буде використана для звернень у національні та міжнародні слідчі органи, зокрема, в Комітет ООН проти тортур, Незалежну міжнародну комісію ООН з розслідувань подій в Україні, Міжнародний кримінальний суд, Європейський суд з прав людини тощо для розслідування скоєних воєнних злочинів в Україні.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter