Гарантовану допомогу переселенці виборюють у судах – випадок у Сумах

Дата: 25 Липня 2016
A+ A- Підписатися

В апеляційному суді Харкова юристи Української Гельсінської спілки з прав людини відстояли право переселенки з Донбасу на щомісячну адресну допомогу, незважаючи на оскарження Департаменту соціального захисту.

Про це повідомили в прес-службі УГСПЛ.

У спілці розказують історію Катерини, яка переїхала Авдіївки до Сум.

Вже у Сумах жінка народила дитину. І хоча активної підтримки від держави Катерина не відчула, щомісячна адресна допомога на покриття витрат на проживання, яку Катерина отримувала на себе та дитину, складала вагому частину сімейного бюджету.

Нагадаємо, що для постійного отримання цієї соціальної виплати, внутрішньо переміщена особа постійно повинна проходити різноманітні перевірки, проставляти штампи, а до 2016 року ще й подовжувати дію довідки переселенця кожні 6 місяців.

Так, у грудні 2015 р. Катерина вчергове звернулась до Управління соціального захисту населення Сумської міської ради з заявою про подовження строку дії довідки. На півроку документ було подовжено, а потім жінці запропонували зареєструвати місце перебування в територіальному підрозділі Державної міграційної служби України. Але жінці не нагадали, що потрібно написати заяву про соцвиплати.

Нажаль, саме у той час захворіла дитина, отже ані подовжити строки реєстрації в органах ДМС, ані розібратися з виплатою “переселенських” Катерина не встигла. Коли при першій можливості вона звернулась до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, славнозвісні печатки там вже не проставляли. На той час ДМС України реєстрацією переселенців вже не займався, оскільки з 13 січня 2016 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” № 921-VIII від 24 грудня 2015 року, яким були внесені зміні до Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” № 1706-VII від 20 жовтня 2014 р.

Катерина, гадаючи, що відмітка ДМС вже не потрібна  і механізм реєстрації переселенців сформульовано, в березні знов звернулася до управління соцзахисту населення з заявою про призначення їй щомісячної адресної допомоги. Але робітники соцзахисту, на той час ще відмовляли переселенцям в виплатах, керуючись Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, який затверджено славнозвісною постановою Кабінету Міністрів України “Про облік внутрішньо переміщених осіб” № 509 від 1 жовтня 2014 року та відповідні листи-роз’яснення, які надійшли “зверху” — від Мінсоцполітики України.

З проблемою жінка звернулась до громадської приймальні УГСПЛ у Сумах. Для неї було підготовлено заяву до суду разом з проханням звільнити її від сплати судового збору. Зарічний районний суд м. Суми 12 травня 2016 року задовольнив повністю позов Катерини – визнати вимоги органу соцзахисту неправомірними та виконати певні дії (здійснити нарахування та продовжити виплати).

Але департамент соцзахисту населення Сумської міської ради вирішив оскаржити рішення суду першої інстанції в Харківському апеляційному адміністративному суді. Незважаючи на те, що Катерина навіть не мала змоги заперечити апеляційній скарзі – папери поштою були доставлені їй занадто пізно – суд в Харкові теж став на бік переселенки.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 червня 2016 року апеляційна скарга Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради залишена без задоволення, а постанова Зарічного районного суду м. Суми від 12 травня залишена без змін.

Юристи УГСПЛ вже склали заяву про відкриття виконавчого провадження.

“Маємо сподівання, що у найближчий час переселенка та її дитина все ж таки отримують належну їм соціальну виплату” – зазначають в УГСПЛ.

У спілці додають, що одночасно, зі справою Катерини, а також у наступні дні, у Харківському апеляційному суді також були залишені без задоволення ще близько шести апеляційних скарг за подібними справами з Сумщини.

Приймальня діє в рамках реалізації проекту Української Гельсінської спілки з прав людини “Посилення правових можливостей вразливих груп населення у суспільстві у захисті їхніх прав”. Робота мережі громадських приймалень УГСПЛ здійснюється за фінансової підтримки Уряду Канади через Міністерство міжнародних справ Канади (Global Affairs Canada) в рамках програми “Права людини понад усе” (Human Rights First).

 Громадська приймальна в м. Суми надає безоплатну правову допомогу за адресою: вул. Бєлінського, 2, офіс 4, у вівторок, середу, четвер з 10:00 до 16:00 — без попереднього запису, а в понеділок та п’ятницю ведеться прийом за записом, тел.: +38 (095) 3549888.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: