G7 підтримала рекомендації Венеціанської комісії про скасування е-декларацій для антикорупційників

Дата: 20 Березня 2018
A+ A- Підписатися

Посли країн “Великої сімки” (G7) в Україні заявили про невідповідність вимог електронного декларування для антикорупційних активістів і міжнародних членів наглядових рад держкомпаній українським міжнародним зобов’язанням і закликали скасувати їх.

Про це йдеться у заяві канадського головування в Групі послів, розміщеній сьогодні у Twitter, повідомляє Інтерфакс.

“Вимоги щодо е-декларуванню для антикорупційних активістів і міжнародних членів наглядових рад державних компаній не відповідають міжнародним зобов’язанням України та кращим практикам, негативно впливають на міжнародну допомогу і перешкоджають боротьбі з корупцією”, – зазначено в заяві.

Посли країн “Великої сімки” також підтримали рекомендації Венеціанської комісії щодо скасування цих вимог до 1 квітня.

Нагадаємо, зміни до Закону України “Про запобігання корупції”, ухвалені 23 березня 2017 року, віднесли до переліку осіб, які мають подавати електронну декларацію, також і представників антикорупційних громадських організацій, експертів та інших осіб, які прямо чи опосередковано отримують фінансування з коштів міжнародної технічної допомоги.

Українські та міжнародні правозахисні організації назвали ці нововведення дискримінаційними і вимагали скасування вимоги щодо е-декларування.

Адже, на їхню думку, влада фактично прирівняла активних громадян до політиків і вимагає у них декларувати всі свої статки. Активістам загрожує два роки в’язниці за помилку в декларації, яка може бути сфальсифікована НАЗК. Причому громадські організації в Україні у переважній більшості не отримують державного фінансування. Перші декларації активісти повинні подавати у 2018 році.

У липні минулого року Президент України Петро Порошенко вніс до Верховної Ради законопроекти №6674 (про зміни до закону про громадські об’єднання) та №6675 (про зміни до Податкового кодексу), вони скасовують е-декларування для антикорупційників, але натомість передбачають посилення звітності неприбуткових організацій, зокрема за освоєння міжнародної грошової допомоги, та посилюють відповідальність за помилки у таких звітах.

16 березня цього року Венеціанська комісія спільно з БДІПЛ ОБСЄ надала висновок щодо зазначених законопроектів. Міжнародні експерти розкритикували ці законопроекти і відзначили “надзвичайну важливість, щоб вимоги електронної декларації для антикорупційних активістів були скасовані до 1 квітня 2018 року”.

Згідно з рекомендаціями, суворі вимоги до фінансової звітності та розкриття інформації для організацій громадянського суспільства в поєднанні з суворими санкціями ймовірно матимуть вкрай негативний вплив на громадянське суспільство в Україні і повинні бути повністю або значно зменшені.

Венеціанська комісія та БДІПЛ/ОБСЄ вважають, що в разі імплементації новий режим фінансової звітності та розкриття інформації буде суперечити свободі об’єднань, праву на повагу до приватного життя і забороні дискримінації.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: