Freedom House: рівень свободи ЗМІ найниижчий за 12 років

Дата: 27 Квітня 2016
A+ A- Підписатися

Рівень свободи у світі у 2015 р. Зелений – “вільна”, жовтий – “частково вільна”, фіолетовий – “невільна”.

Рівень свободи ЗМІ у світі за 2015 рік впав до найнижчого рівня за останні 12 років.

Про це йдеться у щорічній доповіді Freedom House, опублікованій 27 квітня. Як зауважують спостерігачі, обмеження діяльності журналістів спричинене тиском політичних, кримінальних та терористичних елементів.

“Сили проти свободи преси були найбільш потужними на Близькому Сході та в Туреччині, де уряди і групи бойовиків тиснули на журналістів і ЗМІ з тим, щоб ті пристали на їхній бік, створюючи умови “з нами чи проти нас”, – йдеться у доповіді Freedom House.

У доповіді під назвою “Свобода преси 2016” зазначено, що місцем, де найбільше гинули торік журналісти, є Сирія. Там зафіксовано щонайменше 14 смертей медійників, і ще три сирійських журналісти були убиті в Туреччині, ймовірно, бойовиками угруповання “Ісламська держава”.

Росію у документі називають “новатором сучасної державної пропаганди”. Російська влада посилила контроль за приватною інформацією і активізувала зусилля з маніпуляції ЗМІ у “геополітично значущих” питаннях щодо політики з сусідніми державами – Україною, Молдовою, країнами Балтії та Центральної Азії.

У доповіді також йдеться про “переорієнтування дезінформаційної машини” з України на “новий подвиг Путіна за кордоном” – операцію в Сирії. Спостерігачі також вказують, що влада Росії постійно чинить тиск на інтернет-журналістику і блогерів.

“Для вільного вираження лишається мало простору”, – йдеться в доповіді щодо Росії.

Крім того, експерти оцінили ситуацію зі свободою ЗМІ в 199 країнах і територіях, оцінюючи кожну за шкалою від 0 до 100. Залежно від числа і визначається статус “вільних”, “частково вільних” чи “абсолютно невільних” територій для преси.

Так, згідно з оцінками Freedom House, одними з найгірших країн і територій в контексті свободи преси є Білорусь – 192 позиція, окупований Росією український Крим – 195, Іран – 190, водночас Узбекистан (197) та Туркменистан (198) перебувають на рівні, вищому хіба що за Північну Корею.

“У деяких країнах Центральної Азії, таких як Туркменистан, з року в рік все практично без змін. У інших країнах, як-от Таджикистан, ми бачили багато репресій щодо свободи вираження думок, пов’язаних з розгоном ісламських політичних партій”, – зазначила аналітик Freedom House Елен Агекян.

Порушення свободи слова Freedom House відзначає “не лише в репресивних суспільствах, але й в Європі”, виокремлюючи в Польщу, Сербію та інші країни, що “прагнули встановити більший контроль над національними засобами масової інформації”.

Через міграційну кризу серед порушників свободи ЗМІ називають і Угорщину, де поліція напала на кількох іноземних журналістів, що висвітлювали сутички між поліцією і мігрантами.

У список країн, де за минулий рік суттєво погіршилась ситуація зі свободою преси потрапили Сербія, яку визначили “частково вільною країною” та Македонія як “невільна” для преси держава.

Спостерігачі заявляють, що у Сербії деякі журналісти зазнають фізичних нападів. Напади і погрози вбивства мають місце і в Македонії та Боснії – там є чимало порушень щодо діяльності журналістів-розслідувачів.

“Регіон загалом дає нам досить багато причин для занепокоєння, оскільки, як видається, його старі проблеми зберігаються”, – йдеться у звіті.

Певне занепокоєння щодо насильства щодо журналістів за минулий рік викликали у Freedom House також Хорватія і Чорногорія, чого раніше не було, зауважили в організації.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: