Freedom House засудила Україну за видачу азербайджанського блогера і закликала Азербайджан звільнити його

Дата: 17 Грудня 2019
A+ A- Підписатися

Міжнародна правозахисна організація Freedom House засуджує дії України, яка депортувала до Азербайджану блогера Елвіна Ісаєва, та закликає владу Азербайджану негайно звільнити Ісаєва, якого після повернення відразу ув’язнили.

Фрідом Хаус Фрідом Хаус

Про це йдеться в заяві Freedom House.

Організація підкреслює, що блогера видали за тиждень до державного візиту президента України Володимира Зеленського до Азербайджану.

“Раптова депортація Ісаєва з України за відсутності обґрунтованих підстав показує, що для  українського уряду відносини з важливою з економічного погляду диктатурою є пріоритетнішими за верховенство права, особливо з огляду на нещодавнє рішення ЄСПЛ з вимогою до Російської Федерації не депортувати його назад до Азербайджану”, – сказав Марк Берендт, директор програми “Європа та Євразія” Freedom House.

Він додав, що використання політичного тиску на інші країни, запитів на екстрадицію та запитів червоної картки Інтерполу розширює можливості уряду Азербайджану з переслідування своїх критиків та дисидентів за межами країни.

“Затримання Ісаєва в Азербайджані без звинувачення або належного процесу є неприйнятним. Ми закликаємо владу Азербайджану негайно звільнити його”, – підсумував Берендт.

Як відомо, 39-річний блогер та кореспондент Azer Freedom TV Ельвін Ісаєв приїхав до Києва наприкінці вересня 2019 року з Російської Федерації, де проживав тривалий час. Батьки Ельвіна разом з ним переїхали до Росії в 90-х роках. У 2001 році Ісаєв отримав російське громадянство. Він одружився з росіянкою і жив у Санкт-Петербурзі, у родини є двоє дітей.

Ісаєв гостро критикував президента країни Ільхама Алієва, називав його диктатором і розповідав про корупцію в Азербайджані. Його канал на ютубі був зареєстрований у 2014 році, він зібрав близько 20 тисяч підписників.

У серпні 2019 року російська поліція раптово затримала Ісаєва. Після судових розглядів його російський паспорт визнали “незаконно виданим” і вилучили.  Самого ж блогера відправили в центр тимчасового утримання іноземців для подальшої екстрадиції до Азербайджану. 11 вересня Ісаєв був звільнений завдяки екстреному втручанню Європейського суду з прав людини, який застосував правило 39 і заборонив його видавання Азербайджану. Після цього блогер виїхав до України.

Але 12 грудня він зник, його телефон перестав відповідати, рідні та знайомі не могли з ним зв’язатись. Востаннє його бачили 12 грудня біля будинку у Святошинському районі Києва, де він жив у знайомих. Брат Ельвіна Ісаєва повідомив, що йому зателефонували з невідомого номера і повідомили, що Ельвіна нібито затримала СБУ. Але коли рідні разом з адвокатом звернулись до СБУ, офіційної відповіді не отримали.

Зникнення Ісаєва збіглося з візитом до України віцепрем’єра Азербайджану Алі Ахмедова.

Тим часом Державна міграційна служба Азербайджану офіційно підтвердила, що Україна депортувала зі своєї території Ельвіна Ісаєва і він перебуває в Баку. Але українська ДМС не підтверджує та не спростовує факту депортації Ісаєва.

“Відповідно до закону про захист персональних даних, ми не вправі коментувати інформацію щодо осіб, які зверталися до міграційної служби. Тому підтвердити чи спростувати факт, який вас цікавить, зокрема щодо примусового видворення цієї особи, не можу”, – сказала Громадському радіо Інна Ганенко, заступниця начальника відділу Управління комунікацій та електронних сервісів ДМС.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: