“Гей не може бути патріотом”: Франківська міськрада вимагає заборонити “прайди” та вилучити “сексуальну орієнтацію”

Дата: 18 Грудня 2017
A+ A- Підписатися

Івано-Франківська міська рада 15 грудня прийняла звернення до керівництва держави з вимогою законодавчо “заборонити пропаганду гомосексуалізму” в країні та “захистити традиційну сім’ю”.

Як повідомляє місцеве видання “Курс”, звернення одноголосно підтримали усі 29 присутніх в залі депутатів міськради, але більшість депутатів не була ознайомлена з текстом документу.

Проект звернення на початку сесії міськради запропонував представник християнського “Руху за життя”. Міський голова Руслан Марцінків погодився внести його у порядок денний сесії. Пізніше, не зачитуючи й не ознайомлюючи депутатів зі змістом документа, Марцінків поставив його на голосування.

Водночас “Курс”, який має в своєму розпорядженні текст документу, повідомляє, що депутати звертаються до Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України та РНБОУ з проханням захистити інституції сім’ї в Україні.

У зверненні йдеться про “глибоку занепокоєність, яку викликає той факт, що донині влада так і не визначилася з державною стратегією розвитку та підтримки сім’ї”. Ця стратегія, на думку авторів звернення, повинна базуватися на “традиційних для України духовно-моральних християнських цінностях і традиційному для нашого народу розумінні сім’ї як законного союзу чоловіка та жінки, які народжують і виховують дітей”.

“Сьогодні є безліч викликів, які впливають на стан людей і сімей в Україні: сирітство, діти-інваліди, діти з особливими потребами, матері-одиначки, неповні сім’ї, неможливість повноцінно реалізувати свої конституційні права на лікування, навчання, житло, соціальний захист, гідний життєвий рівень. Разом з тим з незрозумілих причин держава надає пріоритетну увагу лише штучно створеній проблемі так званої дискримінації людей з нетрадиційною сексуальною орієнтацією”, — цитує видання документ.

У зверненні керівництво держави закликають:

  • створити Міністерство у справах сім’ї або запровадити інститут Урядового уповноваженого з питань сім’ї. На відповідні посади призначити людей, які відомі відданістю справі захисту інтересів сім’ї та моральності в українському суспільстві;
  • виключити з регулятивних правових актів у освітній сфері та з текстів підручників норми і положення про статеве виховання, що ставлять за мету “подолання гендерних стереотипів”;
  • вилучити словосполучення “сексуальна орієнтація” і “ґендерна ідентичність” з Кодексу законів про працю України та з інших законів, законопроектів і урядових документів як такі, що несуть виключно ідеологічне та антинаукове навантаження, та не допустити включення цих словосполучень у нові закони та нормативно-правові акти;
  • зберегти чинну редакцію статті 51 Конституції України, в якій декларується, що шлюб ґрунтується на вільній згоді чоловіка та жінки;
  • не допустити ухвалення Закону України “Про цивільне партнерство”, що передбачено п.6 статті 105 Плану дій з реалізації Національної стратегії у сфері прав людини на період до 2020 року;
  • заборонити пропаганду різних видів девіантної статевої поведінки, у тому числі у формі так званих “маршів рівності”, “прайдів”, “гей-парадів”, “фестивалів квіp-культури” тощо. Ухвалити Закон України “Про заборону пропаганди гомосексуалізму”;
  • зупинити процес внесення змін до Конституції України та інших нормативно-правових актів в частині викривлення дефініцій сім’ї, шлюбу, батьківства, материнства й дитинства.

Видання нагадує, що 26 березня 2016 року на віче під час “Маршу за життя та сімейні цінності” в Івано-Франківську міський голова Руслан Марцінків заявив, що гей не може бути патріотом, патріотом може бути тільки християнин. Через рік в одному з інтерв’ю Руслан Марцінків запевнив, що не змінив думку і пояснив, чому не вважає геїв патріотами.

Водночас правозахисниця, координаторка гендерної програми Фонду імені Генриха Бьоля Анна Довгопол у коментарі для Центру інформації про права людини застерігає, що таке звернення депутатів є ретроградним за суттю, а запропоновані зміни можуть відкинути розвиток країни на кілька віків назад.

“Звернення депутатів є ретроградним за своєю суттю. Запропоновані ними зміни у законодавство відкинули б нашу країну на кілька віків назад: до часів примусових шлюбів, карної психіатрії, переслідування та покарання за “інакшість”. Такі пропозиції звучать щонайменше дивно для держави, яка пережила Революцію Гідності та хоче стати частиною сучасного європейського простору”, — говорить Довгопол.

Всесвітня організація охорони здоров’я давно вже визнала, що гомосексуальність є частиною норми людської поведінки, і її не можливо “пропагувати”, нагадує експертка.

“В Україні живуть гомосексуальні і трансґендерні люди, які також будують партнерства і мають дітей, а отже держава має такий самий обов’язок піклуватися про них, як і про будь-яких інших громадян країни. Цим зверненням депутати Франківської міськради лише показали власне невігластво і незацікавленість у повноцінному розвитку України”, — наголошує Анна Довгопол.

На думку голови громадської ЛГБТ-організації “Інсайт” Олени Шевченко, автори ініціативи не мають жодного уявлення про права людини.

“Мені сумно, що ми живемо в державі, де депутати можуть бути повністю відірвані від людей, яких вони представляють та навіть гадки не мають, що таке права людини. Не можна заборонити людині жити та існувати. А саме це намагаються зробити такі ініціативи. Якщо, наприклад, заборонити пропаганду гетеросексуальності, то це означатиме, що люди не зможуть виходити на вулиці, ходити до магазинів, кафе, кіно, створювати сім’ї та любити одне одного. Це нам здається абсурдним, але чомусь не абсурдно по відношенню до гомосексуальних людей.

Чомусь ми забуваємо, що єдина різниця між гомо- та гетеро- сім’ями — це статеві ознаки, але ж не за статеві ознаки ми любимо людей і живемо разом з людиною, а не зі статевими ознаками. Депутатам я бажаю вчитися та ще раз вчитися, можливо, комусь це допоможе перейти з рівня часів середньовіччя до сучасності”, — говорить Олена Шевченко.

Водночас виконавча директорка правозахисної організації Amnesty International Україна Оксана Покальчук бачить у таких ініціативах продовження загрозливих тенденцій, спрямованих на контроль громадських думок та обмеження свобод з боку влади.   

“Ми бачимо тривожні тенденції, коли влада та партії чи групи, спрямовують свої зусилля на те, аби контролювати громадську думку та обмежувати у правах абсолютно різні групи населення. Це і боротьба проти антикорупційних та інших активістів і активісток, і свідомий зрив ратифікації Стамбульської конвенції, необхідної для захисту жінок та дітей від домашнього насильства, і регулярні спроби прийняти гомофобні та трансфобні закони. Прикриваючись начебто традиційними цінностями, владні і консервативні групи насправді зіштовхують нас у хаос несприйняття та ненависті один до одного”, — зауважує Оксана Покальчук.

При цьому правозахисниця наголошує, що громадські організації та активісти мають не піддаватись на ці маніпуляції і продовжувати працювати над створенням безпечного суспільства, де взаємоповага, відкриті можливості та рівність будуть рушіями розвитку держави.

“Ми маємо пам’ятати, що справжньою цінністю є цінність кожної людини як особистості”, — додала Покальчук.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: