Довічно засуджені можуть клопотати про помилування після 20 років

Дата: 20 Липня 2015
A+ A- Підписатися

Довічно засуджені тепер можуть звертатися з клопотанням повторно не через п’ять років, а через рік.

Про це повідомив журналістці Центру інформації про права людини Ірині Виртосу в інтерв’ю для “Дзеркала тижня” голова Департаменту з питань помилування Адміністрації Президента України Олександр Букалов.

Він зазначає, що для застосування помилування критично важливим є поєднання певних обставин засудженої особи, її ставлення до свого минулого і бачення майбутнього.

Перш за все і Департамент, і Комісія з помилування зважають на злочин засудженого, на застосування насильства при його вчиненні, на кількість судимостей.

Помилування застосовується переважно не до осіб кримінального складу, а до тих, що вчинили злочин не умисно, а часто — за збігом обставин. 

Аргументом для помилування може стати також вік (дуже молоді люди або люди похилого віку) та наявність дітей, яких нема кому доглядати. Окрім того, вивчаються обставини злочину та поведінка після нього.

Зверну увагу на те, що більшість випадків помилування президентом – це навіть не негайне звільнення з в’язниці, а тільки зменшення терміну покарання“, – говорить Букалов.

Клопотання про помилування не розглядаються у випадку насильницьких злочинів, наприклад, якщо йдеться про згвалтування.

Більш вимогливо розглядаються клопотання засуджених правоохоронців. Адже працівник міліції чи прокуратури краще за пересічних громадян знає, що за порушення закону доведеться відповідати“, – говорить експерт.

Відповідно до нових правил при відмові повторне клопотання можна подавати через рік. Можна і раніше, через 2-3 місяці, але якщо не змінилися обставини та аргументи, на позитивне рішення очікувати не варто.

У новому положенні збереглася норма, згідно з якою клопотати може будь-хто, але важливим елементом є подання самого засудженого. Він має ініціювати процедуру помилування“, – розповідає Букалов.

Довічно засуджені тепер можуть також звертатися з клопотанням повторно не через 5 років, а через рік. Але це стосується лише тих, хто відбув 20 років строку покарання (таких в Україні – близько 20 осіб). Також у парламенті розглядають можливість надати довічно засудженим право клопотати про помилування після відбуття ними 15 років ув’язнення (таких в Україні – близько 400 осіб). Це буде для них чи не єдиною можливістю звільнитися, оскільки умовно-дострокове звільнення для довічно засуджених не передбачене.

Нагадаємо, за президентства Леоніда Кучми і Віктора Ющенка щороку милували майже 1000 засуджених, за 2011—2014 роки Віктор Янукович помилував тільки 43 особи. Петро Порошенко в червні підписав указ про помилування 20 осіб. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter