До України з російського полону повернули 24 військовослужбовців та одного цивільного
15 січня Україна та РФ здійснили черговий обмін полоненими. Додому повернулися 25 українців, серед яких 24 військові та один цивільний, якого росіяни викрали з Київської області.
Про це повідомили президент Володимир Зеленський та Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.

Серед звільнених – захисники Маріуполя й “Азовсталі”, а також Харківщини, Донеччини, Запоріжжя, Херсонщини. У них важкі поранення та хвороби.
“Дякую команді, яка шукає наших людей та організовує цю важливу роботу. Дякуємо Об’єднаним Арабським Еміратам за сприяння, щоб сьогоднішня подія стала можливою”, – написав президент.
Крім військових, до України повернувся цивільний, якого росіяни захопили на Київщині та незаконно утримували, розповів Омбудсман. Він додав, що далі в пріоритеті – надання повернутим необхідної медичної допомоги, виконання операцій та реабілітація.

У Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими наголосили, що сьогоднішній обмін є результатом того, що Україна домоглась окремого формату для повернення важкохворих та поранених полонених.
Військові, яких вдалося звільнити, – це представники Нацгвардії, ЗСУ (зокрема, ТрО), Військово-Морських сил, Державної прикордонної служби України. Також вдалося забрати поранених українських військовослужбовців з Курщини. Усі репатрійовані військовослужбовці – солдати, матроси та сержанти. Наймолодшому з них – 24 роки, а найстаршому – 60.

Звільнені поранені мають, зокрема, втрату зору, ампутації кінцівок, складні кульові поранення та наслідки мінно-вибухових травм.
“Серед хвороб – туберкульоз, онкологія, гангрена, що промовисто свідчить про ті умови, в яких доводиться перебувати нашим людям”, – кажуть у Координаційному штабі.
Там додали, що, згідно з Женевською конвенцією, саме важкохворих та важкопоранених мають повертати передусім.
За даними російського Міністерства оборони, обмін відбувся за формулою “25 на 25”, тому до Росії також передали 25 полонених окупантів. Військові РФ наразі перебувають на території Білорусі.
Нагадаємо, попередній обмін Україна та Росія провели 30 грудня 2024 року. Тоді повернулися 189 полонених, серед яких військові та цивільні.
Серед звільнених 87 військовослужбовців ЗСУ (з них 17 – ТрО), 43 нацгвардійці, 33 прикордонники та 24 бійці ВМС. Також звільнити з російської неволі вдалося двох цивільних, особи яких не розкривають.