“Це яйце”: пресслужба поліції, сайт “РадіоТрек” та інші отримали антипремію за сексизм

Дата: 07 Грудня 2021
A+ A- Підписатися

Громадські організації вручили третю антипремію “Це яйце” за сексизм у публічних висловлюваннях і медіа. 

Про це повідомляє ZMINA.

Цьогорічних переможців обирали голосуванням з короткого списку претендентів у номінаціях “Сексистське висловлювання”, “Сексистський матеріал” та спецпремії “Моралізатор року”. До журі антипремії ввійшли:

 • Андрій Куликов, голова Комісії з журналістської етики;
 • Ліза Кузьменко, голова ГО “Жінки в медіа”;
 • Вікторія Єрмолаєва, журналістка Громадського радіо;
 • Тамара Марценюк, гендерна експертка Української Гельсінської спілки з прав людини;
 • Гала Скляревська, редакторка “Детектора медіа”;
 • Ольга Беца, журналістка “Детектора медіа”;
 • Яна Машкова, медіааналітикиня Інституту масової інформації;
 • Єлизавета Сокуренко, журналістка Центру прав людини ZMINA;
 • Анастасія Багаліка, координаторка з гендерних питань Кампанії проти сексизму в медіа та політиці “Повага”;
 • Вікторія Кобиляцька, редакторка сайтів “Повага” та “Жінки – це 50% успіху України”;
 • Ана Море, авторка відеоблогу #Шопосексизму, журналістка “Поваги”;
 • Ірина Тишко, голова Громадського альянсу “Політика для жінок”;
 • Тимур Левчук, правозахисник, виконавчий директор ГО “Точка опори”. 

Переможцем у номінації “Сексистський матеріал” стало рівненське інтернет-видання “РадіоТрек” за статтю “Зґвалтував!? Молодий красень-хореограф, за яким упадали зграї учениць (ФОТО / ВІДЕО)” журналіста Максима Розенка, який називає постраждалу ученицю “криворізькою Монікою Левінськи”, а потенційного злочинця ідеалізує.

“Це свідчить не лише про бажання журналіста поставити під сумнів свідчення неповнолітньої, а й фактично про його звинувачення дівчини в поведінці, що сприяла можливому зґвалтуванню”, – зазначила Ліза Кузьменко

Матеріал, за який видання “РадіоТрек” отримало антипремію, досі можна знайти на сайті медіа

Відзначили в цій номінації й інтернет-видання “Коментарі” за статтю про запуск опитування “Найсексуальніші народні депутати України (жінки) топ-25”. На думку журі антипремії, цей кейс став яскравим прикладом дискримінації за зовнішнім виглядом, сексуалізації та об’єктивації політикинь. 

“Шкода, коли замість того, щоб привертати увагу до дійсно успіхів жінок у політиці, а також тих проблем, з якими вони стикаються (брак ресурсів, стереотипи, кібербулінг тощо), присутність жінок у політичній сфері зводиться до “прикраси”, – пояснює доцентка Києво-Могилянської академії Тамара Марценюк.

У короткому списку номінації “Сексистський матеріал” опинились і телеканали: “Україна” за статтю “Чоловіки на шоу “Я везу тобі красу” розповіли, як реагують на великі груди” та 1+1 за спецпроєкт ТСН “Код доступу”.

На жаль, наше телебачення систематично поширює сексизм і стереотипи про жінок та чоловіків у своїх програмах. Зокрема, і в тих, де висвітлюються перевтілення жінок, яким так звані експерти й експертки диктують правила, як вони повинні одягатися, щоб задовольнити смаки чоловіків”, – розповіла Гала Скляревська. 

Ще один номінант антипремії в номінації видання “Новини Закарпаття” та автор Василь Сочка за статтю “Закарпатські ліси отримали нового красуню-керівника”. Медіааналітикиня Інституту масової інформації Яна Машкова зауважила, що на сексизм “хворіють” не лише загальнонаціональні медіа, а й локальні, де це помітно навіть яскравіше.

“У випадку, що трапився на сайті “Новини Закарпаття”, автори хотіли привернути увагу до нової керівниці лісового господарства Закарпаття Вікторії Білоусової. Однак журналісти дещо недопрацювали й водночас вдалися до сексизму, сексуалізації та дискримінації жінки через знецінення її професіональності”, – сказала вона.

Одним з лауреатів премії став секретар Коростишівської міської ради на Житомирщині Юрій Сарапійчук, який за образи колеги Юлії Юзефович позбувся посади. Фото: segodnya.ua

У номінації “Сексистське висловлювання” перемогу здобув секретар Коростишівської міської ради на Житомирщині Юрій Сарапійчук за образливі висловлювання щодо депутатки Юлії Юзефович. Координаторка з гендерних питань проєкту “Кампанія проти сексизму в медіа та політиці “Повага” та платформи “Жінки – це 50% успіху України” Анастасія Багаліка розповіла, що кейс Сарапійчука такий прозорий, що отримав не лише широкий осуд суспільства і громадських організацій, а й завершився звільненням фігуранта.

“Уперше посадовця звільнили за сексистські висловлювання. Те, що Юрій Сарапійчук публічно говорив депутатці Юлії Юзефович – за межею не лише через сексизм: ці слова взагалі порушують усі припустимі правила поведінки й висловлювань чиновника на посаді. Я не знаю, чи говорив би пан Сарапійчук щось подібне чоловікові з депутатським мандатом, але я переконана, що системність його поведінки щодо Юлії Юзефович не в останню чергу продиктована стереотипами й сексизмом”, – сказала експертка. 

До номінації “Сексистське висловлювання” також потрапив нардеп Сергій Рудик, який у січні в парламенті прокоментував виступ народної депутатки від “Слуги народу” Мар’яни Безуглої про законопроєкт щодо реформи СБУ із сексизмом та назвав її “дівчинка”. Голова Громадського альянсу “Політика для жінок” Ірина Тишко каже, що депутат Рудик не був притягнутий до жодної відповідальності за своє висловлювання і навіть не вибачився за свої слова:

“Його заява суперечить нормам цивілізованої поведінки парламентаря. Але, що найгірше, сам парламент не покарав депутата: не відсторонив його від засідань, тим самим легітимізував таку поведінку. Відверто кажучи, в українській політиці сексистських скандалів чимало, але жодного реального покарання тих, хто вдався до сексизму, не було. Дуже прикро, що парламент тягне із запровадженням визначення “сексизм” до українського законодавства та покарання за нього”.

Сергій Рудик. Фото: rudyk.org

Цьогоріч спеціальну номінацію “Моралізатор року” отримала пресслужба Херсонської поліції, яка повідомила про складений протокол на матір за те, що батько привів дитину на майданчик і залишив її там на кілька годин без нагляду. Журналістка Центру прав людини ZMINA Єлизавета Сокуренко розповіла, що такі публікації від Нацполіції не поодинокі, проте самі правоохоронці не вбачають у них сексизму: мовляв, хто за дитиною прийшов, на того адмінпротокол і склали.

“Направду ж такі повідомлення рясніють фразами зі звинуваченнями на адресу жінок через глибоко вкорінені в суспільстві гендерні стереотипи, що дитиною передусім має опікуватися жінка. Те, як поліція подає такі новини, лише сприяє утвердженню та виправданню образу “безпорадного батька”. Раджу правоохоронцям натомість подивитися наше останнє відео про відповідальне татівство“, – каже Сокуренко.

Цього року також відзначився Олександр Дедюхін, полтавський священник і депутат, який назвав жінок, які відстоюють право розпоряджатися своїм тілом, “недорозвинутими особистостями”.

Сексизму не місце в церкві чи в парламенті. Ми як суспільство повинні засуджувати сексистські заяви, а також наголошувати на тому, що ми всі має право на гідне ставлення”, прокоментував правозахисник, виконавчий директор ГО “Точка опори” Тимур Левчук. 

З усіма номінантами, що ввійшли до короткого списку антипремії, можна ознайомитися за посиланням.

Нагадаємо, антипремію “Це яйце” медійні та громадські організації почали вручати з 2019 року, а започаткували її ГО “Жінки в медіа”, Кампанія проти сексизму в медіа та політиці “Повага”, Інститут масової інформації, Центр прав людини ZMINA, організація “Детектор медіа” та Українська Гельсінська спілка з прав людини.

Торік володарями антипремії стали народні депутати Олександр КорнієнкоДавид Арахамія та Ірина Верещук, кандидат на посаду міського голови Одеси Євген Червоненко, начальник Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді у Кривому Розі Павло Дабіжа, канал ZIK, “Новини Черкащини” та інші.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter