Чоловіки доглядають за дітьми до трьох років лише у 2% українських родин – дослідження

Дата: 20 Червня 2021
A+ A- Підписатися

Батько доглядав за дітьми до трьох років лише у 2% українських родин, тоді як 45% татів хотіли б чи планують приділяти дітям більше часу.

Про це свідчать дані досліджень, проведених Фондом ООН у галузі народонаселення (UNFPA) в Україні.

У третю неділю червня в Україні відзначають День батька. Це свято не так давно з‘явилося в календарі, його поява – це визнання на державному рівні ролі батька у піклуванні, догляді та вихованні дітей.

Залучення чоловіків до піклування та догляду за дітьми є важливим аспектом впровадження гендерної рівності в Україні, адже це сприятиме більш рівномірному розподілу домашніх обов’язків, боротьбі зі шкідливими стереотипами про роль і місце жінки і чоловіка, а також допоможе зміцнити родинні зв’язки та покращити стосунки у парі“, – вважає Хайме Надаль, Представник UNFPA в Україні.

Серед причин нерівномірного розподілу обов’язків по догляду за дітьми, найчастіше опитувані називають необхідність для чоловіка утримувати родину (81%), а також інші стереотипи, такі як “піклування за дитиною – обов’язок жінки” (18%), невміння батька (5%) тощо. При цьому, абсолютна більшість татів (80%) у старшому віці шкодують про те, що приділяли своїм дітям недостатньо часу.

Традиційні гендерні норми стають причиною прямих негативних наслідків для жінок та дівчат і впливають на чоловіків та їхні стосунки з дітьми в довготривалій перспективі. Саме тому залучення чоловіків до догляду та рівномірного розподілу домашніх справ є вирішальним для розширення можливостей жінок та побудови здорових стосунків між партнерами“, – зазначає Тетяна Шульга, координаторки з гендерних питань в Представництві Європейського Союзу в Україні

За даними дослідження UNFPA Україна 61% шлюбів розпадаються з причин, пов’язаних із нерівномірністю навантаження хатніми справами й турботою про родину між чоловіком і жінкою. А саме:

  • Понад 40% чоловіків в Україні вірять, що жінка повинна покинути оплачувану роботу для того, щоб більше часу витрачати на родину;
  • Жінки виконують вдвічі більше хатньої роботи за чоловіків, і чоловіки вважають, що їхні партнерки задоволені таким розподілом;
  • 16% українців все ще вважають, що жінка повинна або змушена “закривати очі” на насильство, щоб зберегти родину.

Ці та інші стереотипи впливають не лише на добробут та безпеку жінок і дівчат, але й негативно впливають на чоловіків. Так, 40% чоловіків працюють понаднормово, а третина чоловіків не звертається по психологічну допомогу у разі потреби. Подібні упередження стосовно соціальних ролей чоловіків і жінок мають вплив на фізичне та емоційне здоров’я, а також формують додаткові бар’єри для жінок у побудові кар’єри, розвитку, економічної незалежності тощо.

Незабаром мине рік, як Україна стала учасницею “Партнерства Біарріц” – міжнародної ініціативи рівних прав і можливостей для всіх і взяла на себе зобов’язання по забезпеченню рівних можливостей матері та батька щодо догляду за дитиною.

Проте, попри внесення змін до законодавства, які надали рівні права чоловікам та жінкам по догляду за дитиною, на практиці піклування за дитиною сприймається як обов’язок матері. Тому наступним кроком є саме популяризація та поширення кращих практик відповідального татівства з метою збільшення кількості чоловіків, які готові брати декретну відпустку. Ми переконані, що залучення татів до виховання дітей сприятиме забезпеченню гендерної рівності в Україні в цілому“, – зазначив Тобіас Тиберг, Надзвичайний та Повноважний Посол Швеції в Україні.

З 2020 року за підтримки ЄС в Україні створюються клуби для татів – “Татохаби” – метою яких є формування культури татівства, додаткова освіта татів у піклуванні та вихованні дітей, а також формування суспільної підтримки щодо татів, які беруть відпустки по догляду за дітьми. Такі “Татохаби” вже працюють у Києві, Вінниці, Одесі, Краматорську, Полтаві, Мирнограді, Рубіжному, Троїцькому, а також скоро відкриються в Запоріжжі та Бердянську.

Фотографія обкладинки: з відкритих джерел

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: