“Презумпція правоти поліцейського” від МВС вдарить по іміджу України – правозахисник

Дата: 26 Вересня 2016
A+ A- Підписатися

Ініціатива міністра внутрішніх справ Арсена Авакова запровадити “презумпцію правоти поліцейського” буде однозначно негативно сприйнята міжнародними організаціями і вдарить по іміджу України, вважає експерт у сфері кримінальної юстиції Юрій Бєлоусов.

Про це голова правління “Експертного центру з прав людини” Бєлоусов заявив сьогодні під час брифінгу, передає кореспондентка Центру інформації про права людини

“Ці ідеї вже були раніше в МВС. Слава богу, вдалося відбити. Буде резонанс, однозначно. Буде негативна оцінка міжнародних структур. Будуть політичні наслідки для України, скажуть, що Україна скочується у тоталітаризм. Я більше ніж впевнений, що це вдарить по іміджу України”, – наголосив він.

“Яка презумпція правоти поліцейського? Про що ми говоримо взагалі? А завтра презумпція працівника СБУ, а потім презумпція прокурора. Я розумію, що працівник поліції має бути захищений, і має бути довіра до його дій. Але я не розумію, про що йдеться. Ми презюмуємо, що всі дії працівників є правомірними? Давайте повернемось до практики Європейського суду з прав людини і не будемо нічого видумувати. Є презумпція винуватості державного службовця. Є стандарт”, – підкреслив він. 

За його словами, Європейський суд вимагає від держави доводити, що порушення прав людини з її боку не було, якщо заявник стверджує протилежне. У випадку, якщо держава не змогла довести свою правоту, Європейський суд автоматично визнає, що порушення мало місце.

Бєлоусов наголосив, що в Україні поліцейські часто вдаються до порушень, наприклад, до незаконних затримань. Презумпція правоти може призвести до додаткових зловживань.

“Я би дуже обережно ставився до будь-яких ініціатив презумпції правоти поліцейського. Особливо в українських реаліях”, – підкреслив він. 

Бєлоусов зауважив, що у країнах Західної Європи поліцейських вчать мінімізувати ризики під час застосування зброї. В Україні ж правоохоронців ще під час навчання заохочують стріляти на ураження.

“Є питання підготовки. Треба тренувати поліцейських різним ситуаціям. На Заході ця система дуже розвинена. У нас патрульні поліцейські, на жаль, не отримали належної підготовки. За ті три місяці підготовки, що вони мали, зрозуміло, що їх трохи недовчили. Зараз Національна поліція це компенсує. Їх навчають. Але вміння орієнтуватися в різних ситуаціях – це те, чого у нас немає взагалі в системі підготовки. Я сподіваюсь, що це буде запроваджено, тому що це дозволяє знизити ризик трагічних випадків”, – підсумував Бєлоусов. 

Нагадаємо, сьогодні міністр внутрішніх справ Арсен Аваков на своїй сторінці Facebook повідомив про ініціативу МВС законодавчо запровадити “презумпцію правоти поліцейського”. Він пояснив це так: “Спочатку підкорюйся поліцейському – потім оскаржуй”.

Так міністр відреагував на трагічну загибель у Дніпрі двох патрульних поліцейських під час перевірки водія автомобіля, який порушив правила руху. Як повідомила на брифінгу голова Національної поліції Хатія Деканоїдзе, порушник відкрив вогонь і втік з місця події. Поліцейським вдалося затримати підозрюваного. Як з’ясувалося, він також отримав вогнепальне поранення. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter