“Це неповага до прав людини”: уряд звітував щодо виконання закону про зниклих безвісти

Дата: 11 Квітня 2019
A+ A- Підписатися

Кабінет Міністрів України звітував перед Комітетом з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин про виконання Закону “Про статут осіб, зниклих безвісти”, положення якого відомство ігнорувало понад півроку з моменту його ухвалення. 

Про це повідомили на сторінці комітету у Facebook.

Фактичне невиконання положень закону чиновниками обурювало не тільки членів комітету та активістів, але й рідних зниклих безвісти людей. Через це на початку березня комітет надіслав відкритого листа до прем’єра Володимира Гройсмана з вимогою звітувати про поточний стан виконання документа. Відповідь комітет отримав таку: 

“3 квітня на засіданні КМУ було розглянуто проект розпорядження КМУ “Про створення Комісії з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин”, яким також затверджується її персональний склад. Окрім того, 7 березня МВС внесло на розгляд Уряду розроблені проект постанови КМУ “Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин” та проект постанови КМУ “Про затвердження Порядку створення та діяльності пошукових груп”.

За словами голови комітету Григорія Немирі, по суті, у питанні врегулювання пошуку зниклих безвісти Україна відкотилася на півроку назад, коли закон щойно ухвалили. 

“Але зараз у нас квітень 2019 року. Комісію і реєстр не створено. Закон України не виконується, і ніхто не несе за це відповідальності”, – обурювався він. 

За словами чиновників, відповідальних за виконання закону, усі документи, про які йшлось у відповіді Кабміну, перебувають у секретаріаті уряду, але дата розгляду цих документів досі невідома. Водночас керівник Директорату з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності Владислав Власюк зауважив, що звернення комітету пришвидшило роботу урядовців.

Наприкінці обговорення Григорій Немиря констатував, що до комітету не прийшов жоден член Кабміну або заступник міністра, які були запрошені заздалегідь.

“Це відбулося другий раз поспіль під час розгляду цього питання. Я розцінюю це як неповагу до прав людини з боку КМУ. Це бездіяльність уряду щодо виконання закону, який має очевидну гуманітарну складову. Потрібно звертатися до суду”, – сказав він.

Як відомо, Верховна Рада проголосувала за Закон “Про статут осіб, зниклих безвісти” ще в липні 2018 року, врахувавши в документі побажання правозахисників. Зокрема, відтоді було вирішено, що особа набуває статусу зниклої безвісти з моменту подання заяви про факт її зникнення та її розшук, а підставою для цього є лише рішення суду. Парламентарі вирішили, що набуття відповідного статусу не зменшує обсягу цивільної правоздатності такої особи, за нею зберігаються місце роботи та посада. Водночас за зниклою безвісти особою, яка була уповноважена на виконання функцій держави, зберігаються також і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування. Також особам, які зникли безвісти під час проходження військової служби внаслідок збройного конфлікту або воєнних дій, надаються гарантії, передбачені, зокрема, Законом “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.

Ще одним важливим пунктом закону був рядок про створення при Кабміні спеціальної комісії з питань осіб, зниклих безвісти, яка мала стати постійним консультативно-дорадчим органом і забезпечувати координацію діяльності держорганів, уповноважених на облік і розшук таких людей, зокрема в районі проведення АТО на території Донецької та Луганської областей. Про неї в серпні минулого року розповідала Уповноважена президента України з мирного врегулювання конфлікту в Донецькій та Луганській областях Ірина Геращенко. До складу комісії мали увійти представники Нацполіції, СБУ, ГПУ, Міноборони, Міжнародного комітету Червоного Хреста та Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини. Делегували двох своїх членів до комісії й від комітету з прав людини. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: