Білоруських міліціонерів збентежив приїзд української правозахисниці до Мінська – допит тривав дві години

Дата: 26 Жовтня 2015
A+ A- Підписатися

23 жовтня українську правозахисницю Марію Ясеновську близько двох годин допитували про мету перебування в Білорусі.

Про це Центру інформації про права людини розповіла сама правозахисниця.

Її запросили білоруські колеги для участі в тренінгу з прав людей з інвалідністю. В країну вона в’їхала машиною без проблем.

“Увечері ми приїхали в готель “Супутник” о 22:30. Там на нас чекав організатор семінару. Коли ми сиділи й спілкувались, відбувались дивні речі: то персонал кудись поніс мій паспорт, то змінили мій номер”, – каже президент Харківської обласної фундації “Громадська альтернатива” Марія Ясеновська, зауважуючи, що персонал готелю при цьому нервово себе поводив.

Коли правозахисники повечеряли, до них підійшли двоє міліціонерів і попросили показати документи.

“У нас документи були в номерах. Під час спілкування виявилось, що їх цікавлю тільки я. Подивившись на мій паспорт, вони сказали, що вимушені забрати з собою у райвідділок, тому що я знаходжусь у Білорусі в розшуку й ініціатор розшуку – КДБ Білорусі”, – розповідає правозахисниця.

“У райвідділку Жовтневого району Мінська міліціонери дуже довго розглядали мій паспорт. Ставили дурні запитання: навіщо приїхала, яке моє сімейне становище, коли була до цього в Білорусі, що робила, чи втрачала паспорт, чи змінювала своє прізвище. Я відповідала на запитання лаконічно, без брехні”, – каже Марія Ясеновська.

Згодом співробітники міліції повідомили, що Марія Ясеновська у розшуку КДБ, бо вона загрожує національній безпеці Білорусі.

“У якийсь момент вони сказали, що ініціатор розшуку не відповідає. Потім повели в інші кабінети, і я почала писати їм пояснення, що я приїхала на правозахисний семінар, що до цього в Білорусі була в 2010-2011 роках, жодних злочинів на території Білорусі не скоювала”, – каже Марія Ясеновська.

За дві години її відпустили. Міліціонери припустили, що, можливо, сталась якась технічна помилка і сказали, що вона може брати участь у правозахисному семінарі.

Експертка припускає, що це можна пов’язати з її правозахисною діяльністю, зокрема, участю в Міжнародній спостережній місії у 2011 році, яка відстежувала ситуацію з дотриманням прав людини в Білорусі.

“Майже всі правозахисники, хто мав до цієї місії стосунок, отримали заборони на в’їзд. Українців просто знімали з поїздів, а росіян затримували в Мінську і в райвідділках міліції видавали постанови про заборону про в’їзд, в яких вказувався термін такої заборони. Цей термін у всіх росіян уже минув давно. Ті, хто хотів, їздили в Білорусь у різних справах”, – каже Марія Ясеновська.

Нагадаємо, 23 травня 2014 року білоруські прикордонники не впустили Марію Ясеновську в країну, повідомивши про заборону на в’їзд в Білорусь та Росію за запитом Російської Федерації, без пояснення причини такої заборони.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter