“Сподіваємося на адекватну реакцію”: батьки дітей із синдромом Дауна вимагають вибачень від Зеленського

Дата: 05 Квітня 2019
A+ A- Підписатися

Батьки дітей із синдромом Дауна звернулися з відкритим листом до кандидата на пост президента Володимира Зеленського з вимогою вибачитися за образливі слова, які він використав у своєму серіалі “Слуга народу” щодо людей із синдромом Дауна та інвалідністю. 

Про лист написала у себе на сторінці у Facebook мати хлопчика із синдромом Дауна Світлана Махно

Обурення у батьків спричинили слова одного з героїв серіалу “Слуга народу”,  співпродюсером якого є Володимир Зеленський. 

“У вашому фільмі “Слуга народу – 3” на 55-й хвилині 21-й секунді першої серії в образливому контексті вжито слова “дебіли”, “олігофрени” і “дауни”. Вказані слова є або діагнозами, або частинами діагнозів людей з інвалідністю. І застосовувати їх по відношенню до людини може лише лікар за наявності достатніх для цього підстав.
Вживання медичних термінів не за призначенням у лайливому контексті є дискримінуючим, неприпустимим і таким, що принижує гідність людини”, – написали вони. 

У листі батьки докладно пояснюють Зеленському, чому не слід використовувати медичні діагнози як образливі слова. 

“За статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі із синдромом Дауна народжується кожне 700-те немовля. Це співвідношення є майже сталим для всіх країн, кліматичних зон і соціальних прошарків. Дитина з синдромом Дауна може народитися в будь-якій родині, в тому числі і у вашій. В сім’ї французького президента Шарля де Голля народилась і виховувалась донька Анна, яка мала трисомію. Онук російського президента Бориса Єльцина Гліб Дяченко, так само як і донька відомого політика Ірини Хакамади Марія, також є носіями додаткової хромосоми”, – пояснюють кандидату в президенти обурені батьки. 

Серія “Слуги народу”, яка спричинила обурення батьків 

Наостанок вони вимагають від Зеленського вибачитися за ці слова, перестати вживати подібні вислови у виступах і кіносценаріях, а також дотримуватися закріплених у Конституції України принципів поваги до гідності людини і недискримінації за медичними ознаками людей. 

“Сподіваємося на адекватну реакцію дорослої людини на наше звернення і уникнення у подальшому вживання будь-яких дискримінаційних необдуманих висловів, які можуть нанести моральну шкоду людям з інвалідністю та сім’ям, в яких вони живуть”, – завершили вони. 

Пост Світлани Махно вподобали майже 2 тисячі людей, а згодом на нього звернула увагу й віце-спікерка парламенту Ірина Геращенко, яка записала відеозвернення до Зеленського, де закликала вибачитись у 24-годинний термін не тільки перед батьками дітей із синдромом Дауна, але й перед іншими меншинами, які шоумен ображав у своїх виступах раніше. 

“Визнати помилку і вибачитися – це не страшно. Це правильно. Я висловлюю свою солідарність усім батькам дітей з аутизмом, із синдромом Дауна, людям з особливими потребами, з вадами дикції, людям іншої сексуальної орієнтації, різним громадянам України, бо ми всі – рівні, хоч і різні”, – закликала Геращенко.

Як відомо, за даними експертів, до 10% українців із синдромом Дауна можуть ефективно працювати, проте досі чиновники так і не створили необхідних умов для цього. Активісти закликали Міністерство освіти і науки та Міністерство соціальної політики, які мають опікуватися таким людьми, ухвалити низку важливих рішень для того, аби люди із синдромом Дауна мали змогу самореалізовуватися на робочому місці: покращити якість спеціальної освіти, забезпечити заклади освіти асистентами, які працюють з учнями та студентами, що мають ментальну інвалідність, а також субсидіювати роботодавців, які працевлаштовують таких людей.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: