“Бабко, замовкни, твій онук уже наговорив собі на статтю”: мешканця Пісків-Радьківських викрали навесні та, ймовірно, утримують у Криму

Дата: 27 Лютого 2023
A+ A- Підписатися

Мешканця Пісків-Радьківських Харківської області Ігоря Лазька росіяни викрали з будинку його бабусі 15 травня 2022 року. Лише у вересні родина дізналася, що він може бути на території Криму. Але рідні досі не знають, у якому статусі утримують Ігоря та чи зможе Україна повернути його в межах обміну. 

Про це виданню ZMINA розповіла мати викраденого Людмила Бутузова.

Фото ZMINA: Ігор Лазько

За її словами, вони із сином під час окупації частини Харківщини виїхали з Пісків-Радьківських до Куп’янська. Але в травні Ігор Лазько приїхав до рідного міста, щоб провідати літніх родичів. Він перебував у будинку бабусі, коли туди прийшли четверо російських солдатів з автоматами та забрали Ігоря із собою.

Забравши Ігоря, росіяни ще двічі приходили з обшуками до будинків бабусі, Ігоря Лазька та Людмили Бутузової в Пісках-Радьківських. Військові забрали машину (червоні “жигулі”), велосипед, мопед “Дельта”, телефони, пилосмоки, телевізори, подушки, дві бензопили, бензокосу, 60 літрів бензину, ложки, виделки та газову пічку з балонами. Окрім речей та техніки, вилучили нагороди та військові документи батька та молодшого сина, які наразі воюють проти Росії.

Під час другого обшуку бабуся в них запитала: “Куди ви його забрали? Він ніде не служив. Він автомат у руках не тримав”. Росіянин їй сказав: “Бабко, замовкни, твій онук уже наговорив собі на статтю”. Він у мене дуже запальний, тому в стресовій ситуації може сказати все, що він думає про окупантів“, – розповідає Людмила.

15 вересня Міжнародний комітет Червоного Хреста передав сім’ї Бутузової листа від Ігоря. В організації повідомили, що лист надіслали з окупованого Криму. Ігор написав, що живий-здоровий та чекає обміну. Перед цим родина писала звернення до всіх можливих інстанцій. Водночас рідні досі не знають, у якому статусі він потрапив у полон: як військовополонений чи як цивільний.

У селі Піски-Радьківські є свідок, який бачив, що Ігоря після викрадення відвезли до катівні, яка розташовувалась у приватному будинку навпроти клубу. Вперше я побачила відео, в якому згадується мій син, в інтернеті, коли переїхала до Харкова. На ньому місцевий чоловік розповідає, як його катували й що відбувалося в катівні. Наприкінці своєї розповіді він каже, що, коли його кинули до підвалу, туди привезли Ігоря. Росіяни били Ігоря півтори години, і він весь час кричав“, – додає мати викраденого. 

За словами Людмили Бутузової, її сина здала росіянам голова сільради Віра Соловйова. Односельці їй розповідали, що вона розклала їхні роздруковані фотографії в себе на столі.

Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.

 Такими злочинами вважають:

 • умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
 • катування і нелюдське поводження;
 • зґвалтування;
 • руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
 • примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
 • використання населення як “живих щитів”;
 • депортацію до Росії чи на окуповані нею території;
 • викрадення і незаконні арешти цивільних;
 • взяття заручників;
 • напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
 • віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
 • використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
 • використання отруйних речовин;
 • напади на релігійні й культурні установи;
 • розграбування суспільної та особистої власності тощо.

Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.

Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.

Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter