Арешт Чийгоза – “правовий сюрреалізм” – Валерія Лутковська

Дата: 30 Січня 2015
A+ A- Підписатися

Правовим сюрреалізмом назвала Уповноважена Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська арешт одного з лідерів кримськотатарського народу Ахтема Чійгоза.

“Арешт виконуючого обов’язки голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чійгоза – це правовий сюрреалізм. На українській території, згідно українського законодавства, ця людина мала право проводити мирне зібрання. У нас на сьогоднішній день немає спеціального закону, який би регулював питання проведення мирних зібрань, але у нас є конституційна норма. І він мав користуватись своїм правом беззаперечно. Але за те, що він скористався своїм правом згідно з Конституцією України, його запроторили за ґрати і сьогодні вранці у нього проводився обшук”, – цитує Валерію Лутковську кореспондент Центру інформації про права людини.

На думку Омбудсмана, це є показником, наскільки окупаційна влада Криму не поважає як українське, так і міжнародне законодавство.

Валерія Лутковська сумнівається, що права людей в Криму Україна самостійно захистить. Вона наголошує на спільних місіях з міжнародними організаціями і необхідності зусиль міжнародної спільноти.

“Зрозуміло, що буде звернення до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), що буде рішення на користь цієї людини. Але чи можемо ми, українці, своїми силами, захистити тих, хто сьогодні знаходиться на території Криму? Я думаю, мають бути спільні дії представників усіх міжнародних організацій та світової спільноти, інакше ми не зможемо захистити своїх громадян. Принаймні цей захист не буде ефективним”, – зауважила Валерія Лутковська.

29 січня кримський суд заарештував одного з лідерів кримських татар Ахтема Чійгоза до 19 лютого. Йому інкримінують організацію “масових заворушень” біля будівлі Верховної Ради Криму 26 лютого 2014 року. Тоді відбувались мітинги кримських татар та проросійських активістів, які переросли в сутички. Внаслідок протистоянь загинули двоє людей: чоловік помер від серцевого нападу, жінка – через тисняву.

Лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв назвав арешт Чійгоза розправою окупаційної влади над Меджлісом. Джемілєв нагадав, що 26 лютого проросійські сили організували мітинг з тим, щоб Верховна Рада Криму звернулася до Володимира Путіна з приводу необхідності приєднання Криму до Росії.

“У відповідь кримські татари зібрали ще більше людей і відкинули їх від Верховної Ради. На наступний день почалося з “зеленими чоловічками”. Мабуть, зараз кримська влада хоче якось помститися за ту поразку і приниження, яке вони зазнали 26 лютого. Абсурдність проста і очевидна, тому що мітинг був з обох сторін. А якщо говорити про заворушення, то їх було розпочато саме сепаратистами біля стін ВР АРК, а кримські татари їм протидіяли”, – зазначив народний депутат України Мустафа Джемілєв.

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International назвала затримання Чійгоза “черговим із низки репресивних заходів” проти незгодних з анексією Криму.

“Розпочавши кримінальне переслідування за вочевидь сфабрикованими звинуваченнями, місцева влада перейшла чергову межу. Арешт Ахтема Чийгоза є переконливою спробою змусити замовкнути критиків окупації Криму і послати сигнал іншим про наслідки проявів інакомислення в Криму”, – цитує прес-служба організації виконавчого директора представництва Amnesty International в Україні Тетяну Мазур.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: