ООН віднесла анонімність в інтернеті до прав людини

Дата: 31 Травня 2015
A+ A- Підписатися

Можливість анонімного користування інтернетом і використання шифрування особистих даних і засобів комунікації необхідні і повинні розцінюватися як частина прав людини.

Про це йдеться у звіті Ради з прав людини Організації об’єднаних націй (ООН), який вона презентувала 28 травня на засіданні, присвяченого анонімності та шифруванню в інтернеті, повідомляє сайт Харківської правозахисної групи. 

Засоби анонімізації і шифрування були названі “необхідними для того, щоб людина була вільна у вираженні своєї думки в цифрову епоху”

У документі наголошується, що хоча такі засоби і можуть використовуватися зловмисниками для вчинення злочинів, той же самий телефон можна використовувати як для того, щоб задумати злодіяння, так і для повідомлень в поліцію.

Якщо приймати заборону на шифрування і анонімність на догоду тим, хто бореться з маргінальною меншістю – терористами і зловмисниками, будуть порушені права набагато більшого числа людей. Журналісти, громадські організації, члени етнічних і релігійних груп, активісти, студенти, художники та інші люди, які можуть піддаватися різним необгрунтованим переслідуванням і гонінням, можуть виявитися у вкрай вразливому становищі. Та й звичайні громадяни вправі розраховувати на те, що їхні дані в безпеці, а їхні листи не читає ніхто, крім безпосередніх адресатів.

Різні агентства і глави держав неодноразово висловлювалися про те, що сучасні засоби шифрування дозволяють терористам і злочинцям уникати відповідальності і ускладнюють роботу спецслужб.

Президент Сполучених Штатів Америки Барак Хусейн Обама неодноразово заявляв про необхідність ввести “чорні ходи” в програми для спілкування і в популярні додатки для смартфонів. 

Британський прем’єр Девід Кемерон в рамках передвиборної кампанії клятвено обіцяв просувати заборону на засоби для онлайн-спілкування, які шифрують свій трафік і не мають «чорних ходів» для спецслужб. На виборах політик переміг. 

Директор ФБР скаржився Конгресу США на компанії Apple і Google, які домовилися впроваджувати засоби шифрування за умовчанням в свої майбутні мобільні продукти.

Найвідомішим борцем з анонімністю на світовій арені поки залишається Китай. Там забороняють VPN, Tor і інші засоби шифрування і вимагають розкривати свою особистість для будь-якої активності в мережі Інтернеті. 

У Росії шифрування в мережі покищо офіційно не заборонене. Однак Роскомнагляд вже підтримав ідею заборони анонімайзерів, і намагається призупинити поширення подібної по суті інформації про способи обходу заблокованих сайтів.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: