Адвокати зможуть бачитись з клієнтами у тюрмах без обмеження в часі та кількості у вихідні та святкові дні

Дата: 01 Жовтня 2021
A+ A- Підписатися

В Україні засудженим надали право на необмежені у часі та кількості зустрічі з адвокатом в робочі, вихідні, святкові та неробочі дні в будь-який час з 8-ї до 20-ї години.

Про це йдеться в ухваленому парламентом законі.

Фото: panoramio.com

Відповідний документ парламент схвалив ще на початку поточного року, однак з підписом президента його повернули лише у серпні. Спочатку, як розповідає фахівець з пенітенціарних питань Вадим Човган, проєкт закону ветував президент та повернув до Ради зі своїми пропозиціями. Вже після їхнього опрацювання документ прийняли остаточно. 

Право на необмежені у часі та кількості зустрічі в робочі, вихідні, святкові та неробочі дні відтепер мають не тільки адвокати, але також захисники, законні представники або інші фахівці у галузі права, які за законом надають правову допомогу особисто чи за дорученням юридичної особи. Про такі побачення треба повідомляти за 24 години.

Це право мають усі засуджені незалежно від рівня безпеки установи, а також в’язні, яких утримують в дисциплінарному ізоляторі, карцері або приміщенні камерного типу (одиночній камері). 

Під час зустрічей заборонено прослуховування та приховане фільмування. Аудіо- та відеофіксація, а також присутність інших осіб, наприклад, персоналу установи, можливі лише з письмової згоди засудженого та адвоката. 

Відтепер також адміністрація установи не зможе відмовити у побаченні, вказавши, що в’язень виступає проти цього. Відмовитись від побачення він має тільки особисто. 

Фото: Richard Theis/Getty Images

Окрім цього, адміністрації мають за 24 години повідомляти адвокатів, зокрема про етапування в’язня в іншу установу, про прибуття/вибуття та зміну процесуального статусу. Повідомлення має бути письмовим або електронним. 

За словами Човгана, ухвалені зміни стосуються не тільки засуджених та ув’язнених, а й будь-яких осіб, які фактично обмежені у праві на вільне пересування, наприклад, у приватних клініках для наркозалежних, де людей часто тримають проти їхньої волі. 

Човган наголошує, що з проєкту закону прибрали потужні норми про право адвокатів проносити в тюрми мобільні телефони, ноутбуки, а також вільно передавати документи. Окрім цього, у документі прописали, що доступ до в’язнів має бути “негайним”, але “в розумний строк”.

“Якийсь “грамотний” юрист дописав”, – жартома додає експерт. 

Доступ до в’язнів можуть обмежити, наприклад, якщо на території установи запровадять особливий режим. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter