Адвокати заявили, що бояться втратити незалежність і опинитися під тиском чиновників

Дата: 01 Червня 2016
A+ A- Підписатися

Нові зміни до закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” обмежують незалежність адвокатів та послаблюють роль адвокатського самоврядування.

Про це сьогодні заявив Валентин Гвоздій, заступник голови Національної асоціації адвокатів України (НААУ), передає кореспондентка Центру інформації по права людини.

Із відповідною заявою Гвоздій виступив напередодні прийняття Верховною Радою змін до Конституції щодо правосуддя разом із новою редакцією закону “Про судоустрій і статус суддів”.

За словами заступника голови НААУ, запропоновані зміни в чинний закон про адвокатуру створюють тиск на адвокатів. Ще в 1995 році в Україні, відповідно до зобов’язань перед Радою Європи, було створено незалежну професійну організацію адвокатів з обов’язковим членством. Майже 17 років пішло на створення структури, яка б регламентувала адвокатську діяльність. Закон від 2012 року “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” закріплював ці принципи діяльності.

“Ми нарешті отримали можливість працювати, незалежно від Мін’юсту, від держави. Більше того – ми отримали інструменти, як впливати на прийняття важливих рішень. Наприклад, три адвокати входили до складу Вищої ради юстиції”, – розповів Гвоздій.

Також НААУ розробила свої зміни до закону “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” й передала їх Міністерству юстиції. Та за словами Гвоздія, лише 80 % із тих змін взяли до уваги.

“Але потім у прикінцевих та перехідних положеннях дописали купу іншого, яке по суті, і заперечує все те хороше, що є в законопроекті, й обмежує нашу незалежність“, – пояснив заступник голови НААУ.

Законопроект із змінами, проти якого виступають адвокати, розроблявся спеціально створеною робочою групою Ради з питань судової реформи при Президентові України.

Гвоздій заявив, що це “кулуарна група – такий собі закритий клуб, коло друзів, де жодним чином не представлена позиція адвокатури”.

“Українська адвокатура була номінально представлена та залучена до процесу розробки законопроекту. Так, лише голова НААУ Лідія Ізовітова мала змогу відвідувати засідання робочої групи. Однак було надзвичайно важко донести конструктивні пропозиції до нового адвокатського законопроекту”, – зазначив Гвоздій.

Нині Національна асоціація України вимагає широкого залучення адвокатури до роботи над законопроектом, недопущення послаблення ролі адвокатського самоврядування як гаранта незалежності адвокатів, а також регулювання доступу до професії виключно адвокатурою, а не чиновниками.

Якщо все ж таки зміни до закону будуть прийняті без врахування думки НААУ, тоді адвокати заявляють, що будуть застосовувати інші методи боротьби.

“У всьому цивілізованому світі адвокатура – це опозиція до влади, а завдання влади поставити опозицію під контроль. Ми вимушені будемо стати в жорстку опозицію до влади. І для цього існують різні методи, якщо треба – то страйки, акції протесту…”, – прокоментував Павло Гречківський, секретар Ради адвокатів України.

Адвокати НААУ наголошують, що реформа адвокатури має здійснюватися за участі самої адвокатури. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: