А віз і нині там – Комітет з прав людини відхилив законопроект про держзамовлення житла для переселенців

Дата: 19 Січня 2017
A+ A- Підписатися

Парламентський Комітет з прав людини повернув на доопрацювання законопроект про державне замовлення будівництва тимчасового житла для переселенців.

Про це повідомляє кореспондент Центру інформації про права людини.

Нардеп Георгій Логвинський зауважив, що для виконання законопроекту №1442 авторства Наталії Королевської, Юрія Солода та Юрія Павленка немає джерел фінансування.

“Люди, які втратили житло, мають мати програмну підтримку. Вони мають або отримати кредит, або взяти участь в інвестиційному проекті, за яким виділяється земля, а забудовник будує будинок. Якби документ передбачав створення програми, передачі землі міській державній адміністрації або програми, за допомогою яких фондів, джерел фінансувати, тоді б ок”, – сказав він під час обговорення. 

“Документ написаний у 2014 році. У ньому йдеться про понад 500 тисяч людей, які покинули місце проживання… Ст. 2 каже, що “обсяг коштів для замовлення будівництва тимчасового житла для ВПО передбачається в законі про державний бюджет України на відповідний рік та має становити не менше 1 відсотка суми видатків державного бюджету України на відповідний рік”. Держбюджет вже прийнятий, ми не можемо закласти 1%”, – зауважив нардеп від БПП Валерій Пацкан.

Під час обговорення законопроекту члени комітету охарактеризували проблему вкрай складною і болючою, яку необхідно вирішувати комплексно.

Заступник міністра з питань окупованих територій Георгій Тука заявив, що він вивчає світовий досвід у цьому питанні ледь не щодня, і що немає швидких способів долання проблеми.

За його словами, уряд Ізраїлю ухвалив рішення виділяти своїм громадянам через примусове переселення 30 тисяч доларів, викуповуючи житло, яке вони полишили.

“Це вважається найвдалішим та найпрогресивнішим досвідом. Але через можливості наших фінансів й кількості громадян, які потребують допомоги, я не бачу, як зреалізувати цей механізм”, – заявив Георій Тука.

Георгій Логвинський також нагадав, що переселенці в Ізраїлі можуть отримати “машканту” – пільговий кредит на 30 років для купівлі житла.

“Але кредит надається за умови, що людина не має можливості розрахуватись. Вона 3-4 роки не може взагалі платити за кредит. Та тут важливо розбудувати систему фінансування або джерел фінансування”, – каже він.

Гергій Тука розповів про німецьку модель розбудови соціального житла. Для мешканців цієї країни звично не мати свого житла. Вони переважно орендують у держави. Та заступник міністра з питань окупованих територій сумнівається, що українці сприймуть механізм, який не надаватиме їм помешкання у приватну власність.

За його інформацією, міністерство окупованих територій виробляє коцепцію, за якою б переселенець отримував фінансове зобов’язання держави “для будівництва житла або часткового фінансування житла у приватну власність”.

Не достатньо просто надати переселенцям житло, для вирішення цього питання необхідно залучати значну кількість різних фахівців, наголошує депутат від БПП Рефат Чубаров.

“Потрібно враховувати виробничі ресурси у місцях розселення, чи будуть люди згодні переформатувати свої професійні звички, набути новий досвід і знання? Як уникнути соціально вибухових районів? Ці та сотні інших питань під егідою уряду мають досліджуватися та вирішуватись соціологами, економістами та іншими експертами. Депутати самі тут не справляться”, – переконаний Рефат Чубаров і додає, що варто також витрачати ресурси на повернення окупованих територій.

Григорій Тука побоюється напруженості в суспільстві через те, що в Україні інші категорії населення не забезпечуються соціальним житлом. 

“Як тільки я оголосив, що за кошти з обласного бюджету я розпочинаю в Сєвєродонецьку будівництво двох дев’ятиповерхівок для вимушених переселенців, наступного дня у мене в приймальні сиділи чорнобильці, афганці, багатодітні мами, які за 25 років так і не дочекались житла. Якщо ми ігноруватимемо ці проблеми, ми штучно створимо протистояння й сегрегацію у середині приймаючих громад. Треба щонайменше на 20–25% збільшувати реальну кількість збудованого житла або передавати його громадам”, розповідає заступник міністра з питань окупованих територій. Він вважає, що необхідно внести зміни в закон “Про житловий фонд соціального призначення” з тим, щоб він запрацював, аніж виписувати окремий закон для переселенців. 

Нагадаємо, правозахисник Громадського комітету захисту конституційних прав Микола Козирєв відніс до зрад 2016 року той факт, що влада не відновила майнові права громадян України на тимчасово окупованих територіях. На його переконання, Україна могла б скористатись досвідом Бразилії, викупивши майнові права переселенців і пред’явити рахунок агресору. При цьому він уточнює, що Україні треба визначитись зі статусом збройного конфлікту.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter