Пенсіонерка двічі перемогла Верховний суд у Європейському суді

Дата: 18 Лютого 2015
A+ A- Підписатися

Європейський суд двічі визнав порушення права на справедливий суд у справі пенсіонерки, що більше 10 років намагалася довести своє право на квартиру, яку зайняв сторонній чоловік.

Згідно з ухваленим рішенням, 97-річній пенсіонерці Марії Бочан Україна має виплатити компенсацію у розмірі 10 тисяч євро, повідомляє офіційний сайт Української Гельсінської спілки з прав людини.

Справа “Бочан проти України” – перше рішення Великої палати Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) щодо України, зазначають правозахисники. На їх думку, це натяк українським суддям на те, що рішення Європейського суду потрібно виконувати.

Кілька разів у цій справі суди першої та другої інстанції ухвалювали рішення на користь Марії Бочан, але їх було скасовано Верховним судом. Тоді жінка вирішила написати заяву до Страсбургу. 

Європейський суд визнав порушення прав заявниці на справедливий суд та призначив компенсацію у розмірі 2 тисячі євро. Рішення ЄСПЛ стало підставою для перегляду рішення, ухваленого в Україні, але суд помилок не визнав і вважав, що поставив крапку у цій справі.

Важливо, що серед суддів Верховного суду, які ухвалювали це рішення, було багато заслужених юристів України: Ярослав Романюк – нинішній голова Верховного суду, Анатолій Ярема – заступник голови цього суду, Микола Пшонка – старший брат екс-генпрокурора та багато інших.

Марія Бочан звернулася до Європейського суду вдруге. Цього разу справу розглядала Велика палата ЄСПЛ, що займається найбільш важливими справами. Її рішення знову було на користь Марії Бочан. Дослівно у рішенні йдеться, що “в своєму рішенні від 14 березня 2008 року Верховний суд грубо спотворив висновки Суду, викладені в його рішенні від 3 травня 2007 року“.

На думку програмного директора Української Гельсінської спілки з прав людини Максима Щербатюка, проблема, порушена у рішенні ЄСПЛ, дуже актуальна, бо Верховний суд фактично намагається самостійно тлумачити рішення Європейського суду. Через це багато рішень ЄСПЛ проти України не виконуються.

Важливо, що рішення по цій справі прийняла Велика палата Європейського Суду, що є черговим “дзвіночком” українській владі щодо виконання її міжнародних зобов’язань“, – пояснює Щербатюк.

Він вважає: якщо Верховний суд діятиме так і надалі, то Україна може втратити авторитет правової держави та змушена буде витрачати великі кошти на компенсації постраждалим. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: