Всього 10% ефірного часу перед виборами телеканали віддали жінкам – дослідження

Дата: 19 Липня 2019
A+ A- Підписатися

Українські телеканали напередодні виборів надали жінкам лише 10% ефірного часу.

Про це свідчать результати незалежного медіамоніторингу, який провела коаліція громадських організацій, у яку входять Комісія з журналістської етики, “Платформа прав людини”, Український інститут медіа та комунікації та StopFake.

Експерти дослідили понад тисячу сюжетів, які вийшли на десяти загальноукраїнських телеканалах з 22 червня по 12 липня. Моніторинг висвітлював діяльність президента, офіса президента, прем’єр-міністра, Уряду, мерів та голів ОДА, ЦВК, а також 16 партій (більшість у них складають чоловіки, а тому це вплинуло на результати). Отримані дані свідчать, що тільки в 167 сюжетах присутні жінки-представниці цих відомств, натомість чоловіки – у 1067. 

“Представленість жінок у медіа добре ілюструє відсутність гендерного паритету в політиці”, – наголошують укладачі звіту. 

Звернули увагу дослідники й на авторів матеріалів. Виявилось, що у 5% авторами новин в онлайн-медіа виступали чоловіки, у 4% – жінки, майже 1% – змішане авторство й у абсолютній більшості випадків – 90% – авторство взагалі не вказували. Кращою ситуація була, за їх словами, на телеканалах:

“Під час моніторингу було опрацьовано 4567 сюжетів, з них у 9% (398 сюжетах) – авторами новин виступали чоловіки, у 15% (707 сюжетах) – жінки, майже 10% (434 сюжети) мали змішане авторство, а 66% новин (3028 сюжетів)  вийшли без авторства”.

Окремо експерти дослідили питання представництва та участі жінок у політичних шоу. Показовим став випуск ток-шоу “Прямий ефір” на телеканалі “Прямий” від 27 червня 2019 року, де всі запрошені експерти були чоловіками. Проте, за словами моніторів, гендерним балансом не відзначились й інші передачі. 

Щодо образливих виразів, зокрема сексистського характеру, які трапляються в ефірах українських телеканалів, то експерти дійшли висновку, що їх дуже часто прикривають свободою вираження поглядів. Образливі і зневажливі висловлювання стосовно жінок дозволяли собі, наприклад, у ефірі каналу “1+1” від 26 червня 2019 року. Героєм одного з сюжетів випуску був голова офісу президента Андрій Богдан, якого запитували про те, які йому подобаються жінки. Дослідники дійшли висновку, що цей ефір містить сексизм.

Раніше дослідження показали, що в українських ЗМІ жінки як експертки представлені у п’ять разів менше ніж чоловіки, а як героїні — утричі менше. Найчастіше жінки коментують соціальні теми, виступають героїнями кримінальної хроніки або “жовтих” новин, водночас чоловіки коментують політичні та економічні теми.

Нагадаємо, що нещодавно Верховна Рада ухвалила в другому читанні проєкт Виборчого кодексу. Документ передбачає перехід на пропорційну систему з відкритими регіональними списками на виборах до Верховної Ради. Також у новому законі вперше запровадили 40-відсоткові квоти для жінок.

Центр прав людини ZMINA докладно розповідав про те, скільки жінок може потрапити до нового парламенту.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: