85% українських жіночих ГО стурбовані, що через зупинення фінансування з боку США умови життя жінок погіршаться – звіт
Призупинення фінансової підтримки США спричинило занепокоєння серед жіночих громадських організацій щодо негативних наслідків для жіночого руху в Україні. Більшість респондентів висловила побоювання, що це погіршить умови життя жінок та дівчат, призведе до регресу в досягненні гендерної рівності та зниження пріоритетності питань гендерної рівності з боку уряду.
Про це йдеться у швидкій оцінці “Вплив призупинення зовнішньої допомоги США на українські жіночі організації”.

Так, опитані зазначили, що призупинення фінансування, на їхню думку, може послабити підтримку для просування прав жінок.
Крім того, 65% респондентів вважають, що конкуренція між жіночими організаціями за обмежені ресурси посилиться, а 62% побоюються зменшення впливу таких організацій.
Для подолання цих проблем 46% респондентів вважають важливим диверсифікувати джерела фінансування. Ще 27% вказали на необхідність створення коаліцій між організаціями для посилення адвокаційної діяльності. Також 94% опитаних назвали найгострішою потребою додаткове фінансування, а 88% підкреслили важливість налагодження звʼязків з новими донорами.
Організації відчувають серйозну залежність від фінансової підтримки США, причому 35% організацій мали високу залежність, що створює ризики для їхньої діяльності через припинення фінансування. Водночас 67% організацій розглядають можливість залучення додаткових міжнародних донорів, а 31% шукає фінансування на рівні громади.
Згідно з опитуванням, 44% організацій очікують, що не зможуть продовжувати свою діяльність після наступних трьох місяців, що підтверджує високий рівень фінансової нестабільності. Більшість респондентів визнає необхідність пошуку альтернативних джерел фінансування для забезпечення стійкості організацій.
Опитування проводилося з 14 до 21 лютого 2025 року серед 99 організацій за підтримки Робочої групи GiHA та урядової уповноваженої з питань гендерної політики. Його мета – оцінити вплив фінансових обмежень на діяльність організацій, що працюють у сфері гендерної рівності, та використати отримані дані для адвокації та мобілізації ресурсів.
Нагадаємо, що 75% опитаних організацій громадянського суспільства України (ОГС) активно шукають альтернативні фінансові ресурси після припинення допомоги від Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).