80% тіл українців, повернутих з російських в’язниць, мають ознаки тортур – МВС
Більшість тіл українців, репатрійованих з російських місць утримання, мають ознаки тортур. До ознак катувань належать як фізичні знущання, так і нелюдські умови утримання. Зокрема, відсутність нормального харчування, лікування тощо.
Про це розповіли в МВС України під час презентації фільму “Повернення. Герої на щиті”.

За словами представників правоохоронних органів, дуже часто неможливо встановити дату загибелі особи через поганий стан тіла.
“На 80% тіл, які повернуті нам із СІЗО, в’язниць і так далі, ми знаходимо ознаки тортур. Тортури – це застосування фізичної сили, застосування певних знарядь, які, наприклад, проводять електричний струм, та навіть позбавлення людини життєво необхідних потреб, як-от їжа та медична допомога”, – повідомила завідувачка відділу судово-медичної експертизи трупів бюро СМЕ Інна Падєй.
Усі неідентифіковані ДНК-профілі загиблих вносяться до реєстру геномної інформації людини. На цьому етапі невідомо, кому саме вони належать – військовим чи цивільним. Для ідентифікації тіл застосовують декілька підходів: оглядають тіло на наявність тату, пірсингу і одягу та проводять ДНК-тест. Та навіть ті 4600 людей, яких упізнали за зовнішністю, проходять ДНК-аналіз.
На сьогодні поліція не змогла ідентифікувати 3200 тіл. Щомісяця експерти встановлюють 500–700 ДНК-профілів, хоча біологічного матеріалу для аналізу може бути більше. Опрацювання ДНК-зразків, залежно від їхнього стану, може тривати від кількох днів до кількох місяців.
Українські правоохоронці постійно відчувають брак фахівців з проведення ДНК-досліджень. Саме тому вони продовжують набирати спеціалістів з відповідною освітою. Наразі з тілами, які повернули з РФ, працює 400 експертів.
У деяких складних випадках правоохоронці залучають спеціалістів Міжнародної комісії з питань зниклих безвісти. Особливо коли рідні загиблого не погоджуються з результатами ДНК-аналізів. Але здебільшого міжнародні експерти їх підтверджують.
За інформацією МВС, усього 2 тисячі слідчих розслідує 70 тисяч кримінальних справ щодо безвісти зниклих.
Нагадаємо, що в реєстрі зниклих безвісти за особливих обставин міститься понад 71 тисячу записів. Туди входять дані як про військових, так і про цивільних. У 2024 році близько 30 тисяч людей вважалися зниклими. Водночас Добросердов відмовився виокремити дані про військових через конфіденційність.
Наразі в розшуку перебуває 59 тисяч людей, з них 7,5 тисяч офіційно підтверджені Міжнародним комітетом Червоного Хреста як полонені.
З 1 січня 2025 року розшук 9255 українців припинили, оскільки вдалося встановити місце перебування 3923 людей та ідентифікувати 5332 тіла.