У Мукачевому через побутовий конфлікт 19 ромських дітей залишились без житла

Дата: 04 Листопада 2015 Автор: Микола Мирний
A+ A- Підписатися

Після заворушень у ромському таборі 19 дітей з Мукачево залишились просто неба.

Про це повідомляє кореспондент Центру інформації про права людини, поспілкувавшись із ромськими родинами, які приїхали до офісу Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.

Після того, як у заворушеннях загинув 18-тирічний хлопець, обурений натовп вночі 9 жовтня пограбував та підпалив будинок ромської родини, з якої походить підозрюваний у вбивстві. За словами Андрія Горвата, голови товариства ромів в Мукачево “Рома”, у цьому будинку проживало три родини.

“У будинку проживала 21 людина, вони зараз залишились без притулку, без одежі. У нас 19 дітей від шести місяців до 11 років”, – каже Андрій Горват.

За його словами, його родині погрожують вбивством з боку родичів вбитого хлопця.

“Так дійсно, злочин скоєний, але хто його скоїв, той вже сидить. Винні постануть перед законом. Але чому треба за це відповідати батькові та онукам? Нам немає нікуди повернутись. Вони погрожують нам вбивством та фізичною розправою”, – каже Андрій Горват, додаючи, що діти були свідками нічного підпалу будинку. 

Він нарікає на неналежне розслідування підпалу, погроз з боку родини вбитого, а також відсутність заходів безпеки.

“Ми звертались до правоохоронних органів Мукачевого, до міської прокуратури, але вони нічого не роблять. Вони кажуть: “Чекайте!”. Та ми б чекали, але нам немає куди влаштувати 19 дітей”, – каже Андрій Горват.

“Діти залишились без школи, дитсадків. У них забрали майбутнє. Скоро буде зима, а нам погрожують фізичною розправою”, – розповідає заступник громадської організації “Правозахист” Рудольф Горват, чиє помешкання також зазнало нападу.

%%GALLERY%%

Представниця Уповноваженого з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності Аксана Філіпішина сказала Центру інформації про права людини, що після подій в таборі їй не вдалось поспілкуватись з ромськими родинами, чий будинок згорів.

“Через чотири дні після подій я була в Мукачево, зустрічалась із правозахисниками, представниками ромської громади. Тієї людини, яка 4 листопада звернулась вперше до Офісу Уповноваженого, на той час в Мукачево не було. Нам пояснили, що через погроми й пожежі, які відбулись на території табору щодо родини, вони змушені були покинути межі міста, оскільки вони переховуються, побоючись за своє життя”, – розповідає Аксана Філіпішина.

Під час спілкування в Офісі Уповноваженого Верховної Ради з прав людини родини порушували питання забезпечення їхньої безпеки в Мукачево, оскільки вони хочуть повернутись додому та відбудувати свої будинки. 

“Їх бентежить, що кримінальне провадження відкрито за фактом підпалу, а не стосовно конкретних людей. Протягом сьогоднішнього-завтрашнього дня Офіс Уповноваженого зробить запити до Генеральної прокуратури та міністра внутрішніх справ з приводу активізації слідчих дій у цих випадках і забезпечення безпеки людей, які отримують щодня погрози на свою адресу”, – заявила Аксана Філіпішина. 

Батьки розповіли Центру інформації про права людини, що не хочуть віддавати в інтернати своїх дітей, оскільки, за їхніми словами, діти звикли до родини.

Представники Офісу Уповноваженого знайшли можливість розмістити 19 дітей в притулку, однак батьки категорично відмовились. 

“Вони категорично відмовились від пропозиції. Сказали, що будуть вирішувати побутові умови самостійно, оскільки є деякі знайомі”, – каже Аксана Філіпішина. 

Вона додала, що силоміць відбирати дітей у батьків в центр реабілітації або притулок не можна, оскільки батьки не позбавлені батьківських прав.

“Родини, які вчора відвідали Офіс Уповноваженого, були чисті, доглянуті. Немає наочної загрози життю і здоров’ю їхніх дітей, аби ставити питання перед органами опіки й піклування про позбавлення батьківських прав або примусове відбирання дітей. Тут все залежить від згоди батьків співпрацювати із соціальними службами у цьому напрямку”, – пояснює Аксана Філіпішина, додаючи, що в будь-яку мить офіс Уповноваженого готовий сприяти влаштуванню дітей в соціальний заклад, якщо цього забажають батьки.  

Звинувачення ромських родин на адресу місцевої міліції правоохоронці пообіцяли прокоментувати 6 листопада. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: