“Чого хочуть жінки?”: права та цінності в програмах мажоритарних кандидаток

Дата: 19 Липня 2019 Автор: Аріна Крапка
A+ A- Підписатися

На позачергових виборах до Верховної Ради по мажоритарних округах балотуються 618 жінок, що складає приблизно 20% від загальної кількості мажоритарників, яких цього року 3084. Більше третини жінок, що балотуються в округах, – це самовисуваниці, решта – йдуть за списками партій.

У більшості передвиборчих програм жінок-кандидаток присутні питання, які стосуються скасування недоторканності народних депутатів, відповідальності за кнопкодавство та прогули. Багато з них бачать у зовнішній політиці європейський вектор України, за винятком “Опозиційної платформи –  За життя”, де у програмах кандидаток є пункти про “відновлення зв’язків з Росією та країнами СНД”.

Жінки акцентують свою увагу на соціальних та культурних питаннях і обіцяють законодавчо впливати на ті сфери, які традиційно вважаються жіночими.

Журналістка та ґендерна активістка Аріна Крапка проаналізувала, чи є у програмах мажоритарних кандидаток згадки про ґендерну рівність, захист жінок від насильства, та чи обіцяють вони просувати “сімейні і традиційні цінності”.   

ҐЕНДЕРНА РІВНІСТЬ У ПРОГРАМАХ КАНДИДАТОК

21 кандидатка у своїй програмі згадує про ґендерну рівність, збільшення політичної участі жінок, рівну оплату праці жінок і чоловіків та боротьбу з насильством в сім`ях.

Наприклад, кандидатка Олена Верлан-Кульшенко, яка балотується на Вінниччині (округ 12) від “Європейської солідарності”, окремим пунктом у своїй програмі згадує про Державну соціальну програму забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків на період до 2021 року. У парламенті вона обіцяє всіляко сприяти впровадженню цієї програми.

Фото зі сторінки кандидатки у Фейсбук

Олена Верлан-Кульшенко працює викладачкою кафедри патологічної анатомії, судової медицини та права у Вінницькому медичному університеті.

Вікторія Припадчева балотується як самовисуваниця у Дніпрі (округ 29). У її передвиборчій програмі “ґендерна рівність” виділена окремим пунктом, над яким вона планує працювати у ВР. Вона є директоркою ТОВ “Магнолія”.

“Українських жінок критично мало на посадах, що потребують прийняття політичних та бізнес-рішень. Я виступаю за представлення жінками українського парламенту до 30% та розвиток українського руху жінок-лідерок”, – йдеться у програмі.

Ще одна кандидатка від “Європейської солідарності”, яка балотується на Донеччині (округ 45), Юлія Оцвера, теж згадує про ґендерну рівність і вважає це одним із пріоритетних напрямків у своїй роботі.

Кандидатки від нової політичної сили “Голос” у своїх програмах, окрім загальних фраз про цінності партії, згадують і про пріоритетні напрямки своєї роботи в парламенті та на округах.

Наприклад, у Запорізькій області (округ 75) балотується Олександра Савченко. І у своїй програмі вона чітко вказує, що у суспільстві мають бути “рівні права жінок і чоловіків”.

З детальними питаннями щодо того, як впроваджується ґендерна рівність в Україні, ознайомлена кандидатка від Київщини (округ 94) Агнеса Олкова-Михницька. Вона працює начальницею організаційного відділу забезпечення діяльності президії та організаційної роботи в Національній академії держуправління при президентові України.

Фото зі сторінки кандидатки у Фейсбук

“Ґендерна рівність займає центральне місце у системі прав людини та серед цінностей Організації Об’єднаних Націй. Незважаючи на наявність профільних законів України “Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків”, “Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні”, “Про попередження насильства в сім’ї”, їхні норми залишаються переважно декларативними. Я впевнена, що захищена, реалізована у суспільстві особистість – це запорука добрим взаєминам у родині та розквіту гарних відносин у громаді”, – йдеться у її програмі.

А от Марина Смірнова, яка теж балотується на Київщині (округ 95), обіцяє відстоювати рівність можливостей працевлаштування жінок і чоловіків.

Вона працює начальницею структурного підрозділу Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області.

На Миколаївщині (округ 132) з дискримінацією жінок і чоловіків обіцяє боротися кандидатка від політичної партії “Сила людей” Наталія Сабліна. Вона працює викладачкою у Первомайському коледжі.

На Одещині (округ 136) за ґендерну рівність планує відстоювати кандидатка від “Європейської солідарності” Валентина Шульц.

“Жінки повинні мати рівні з чоловіками можливості впливу у питаннях керування державою, вплив на органи самоврядування, судову систему та інше. Я також планую розробляти та подавати законопроекти, що будуть сприяти встановленню рівності та справедливості для всіх груп – соціальних, ґендерних”.

На Хмельниччині (округ 187) представниця “Голосу” Аліна Коваль у разі обрання народною депутаткою обіцяє дбати про забезпечення рівних прав і можливостей для жінок і чоловіків. Вона є директоркою ТОВ “Компанія-Інвол”, що займається вирощуванням зернових і бобових культур.

Фото зі сторінки кандидатки у Фейсбук

“Я беру зобов`язання дбати про потреби хмельничан і через подання законопроектів вирішувати важливі питання, як от забезпечення рівних прав і можливостей для чоловіків і жінок, підвищення відповідальності за домашнє насилля, створення Хмельницького кризового центру для осіб, які постраждали від насилля”.

У Черкаській області (округ 194) кандидатка від “Аграрної партії” Інна Кукуленко-Лук`янець вважає, що в сучасному світі жінка повинна мати підтримку у суспільстві. І за це вона готова боротися. Кандидатка працює завідувачкою кафедри педагогіки і психології Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького.

“Моїм завданням є створення паритетних умов як для чоловіків, так і для жінок. Українська жінка завжди була берегинею роду та в сучасних умовах повинна мати суттєву підтримку в суспільстві. Її голос має бути почутий не тільки в родинному колі, але й представлений на одному рівні з чоловіками в усіх провладних структурах та в діяльності громадянського суспільства”, – йдеться у програмі Кукуленко-Лук`янець.

На Кіровоградщині (округ 99) про права жінок згадує кандидатка від Радикальної партії Олега Ляшка Марина Осіпова. У своїй програмі вона виокремлює кілька основних пунктів:

“Подолання соціально-економічної дискримінації жінок, нерівності в оплаті праці чоловіків і жінок;  забезпечення захисту сім’ї, материнства й дитинства. Зокрема, підвищення соціальних виплат жінкам, котрі знаходяться в декретній відпустці по догляду за дитиною, а також забезпечення справедливих та достойних виплат одиноким матерям та запровадження програми повноцінного відшкодування витрат на послуги нянь”. 

БОРОТЬБА З ДОМАШНІМ НАСИЛЬСТВОМ У ПРОГРАМАХ КАНДИДАТОК

Кандидатка від “Опозиційного блоку” Наталія Гончаренко, що балотується на Дніпропетровщині (округ 26), у своїй програмі пише про те, що планує відстоювати сімейні цінності, права жінок та дітей, боротися проти насильства в сім`ях.

Ірина Туровська, яка також йде до парламенту на Дніпропетровщині (округ 33) від “Самопомочі”, згадує про посилення відповідальності за насильство у родині.

Самовисуваниця з Донеччини (округ 58) Тетяна Брижан обіцяє реалізувати ініціативи, спрямовані на профілактику насильства в сім`ях:

“Планую виступати з ініціативами, спрямованими на зміцнення сім’ї, профілактику насильства в сім’ї, створення умов щодо взаємодії громадських організацій і державних органів для надання допомоги сім’ям, які зіткнулися з проблемою алкоголізму та наркоманії”.

Надія Іванова, яка йде як самовисуваниця на Миколаївщині (округ 129), в парламенті обіцяє вирішувати питання ефективності системи надання допомоги дітям та вагітним жінкам. Жінка працює директоркою у ТОВ “Золотий колос”, а також займається приватною підприємницькою діяльністю.

“Мене як громадянку України неприємно вразила оприлюднена інформація про те, що Україна є європейським “лідером” за смертністю матерів та немовлят. І цю статистику вже не “списати на війну”. Тому вже сьогодні треба гостро ставити питання ефективності системи надання допомоги дітям та вагітним жінкам й необхідності радикальних змін чинних стандартів контролю якості даного процесу”, – пише кандидатка у своїй передвиборчій програмі.

 ТРАДИЦІЙНІ ЦІННОСТІ І СІМ`Я

Частина кандидаток згадує про традиційні цінності як запоруку щасливої родин та успішної України.

Кандидатка Вікторія Самойленко, яка йде самовисуваницею на Дніпропетровщині (округ 12), у своїй програмі говорить про захист інституту сім`ї і впровадженні програми “Родина, Дитина, Україна”.

На Львівщині (округ 117) до парламенту балотується Оксана Юринець. Вона обіцяє підтримувати традиційні цінності в Україні:

“Лише традиційні сімейні цінності можуть стати запорукою міцної родини і сімейного добробуту. Щаслива родина — це щасливі діти, це щаслива України”.

Кандидатки від “Народного руху” на Сумщині (округ 161) Вікторія Мурич та у Києві (округ 211) Анна Єгорова у своїх передвиборчих програмах пишуть про законодавчий захист традиційних цінностей. 

Кандидатка  Людмила Пономарьова йде як самовисуваниця від округу № 221 у Києві і одночасно виступає за ґендерну рівність в політиці та збереження традиційних цінностей.

 

Тож, незважаючи на те, що більшість жінок у своїх програмах звертають увагу на загальні питання, про ґендерну рівність та права жінок сьогодні говорять все частіше. Питання ґендерної рівності визначають як пріоритетне. Однак скільки жінок таки буде в парламенті і скільки з них буде відстоювати ґендерну рівність, дізнаємось вже після 21 липня.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter