Програми партій через призму прав людини: “Голос”

Дата: 10 Липня 2019
A+ A- Підписатися

Центр прав людини ZMINA продовжує серію публікацій, де ми розбираємося, що написано в програмах ключових політичних партій, які мають шанс потрапити до наступного парламенту.

Переконані: замість боротьби технологій і облич, замість маніпуляцій і популізму передвиборча кампанія має стати передовсім вдумливою розмовою про програми, наміри і механізми їхнього втілення. Сподіваємося, наші публікації допоможуть українцям зробити 21 липня 2019 року усвідомлений вибір.

Огляд усіх програм політичних сил можна переглянути тут.

Нижче – огляд програми партії “Голос”.

У ЦВК партія “Голос” зареєструвала скорочену версію програми. Якщо ознайомлюватися тільки з нею, то вимальовуються лише цілі та загальне бачення розвитку України без вказання конкретних шляхів та кроків, що для цього необхідні. Однак ця програма на початку відсилає до повної версії, що міститься на сайті партії. Вона дає значно більше відповідей і є конкретною.

Програма політичної партії “Голос” уникає популістських заяв і є доволі наближеною до врахування стандартів прав людини. У програмі “Голосу” описуються ключові напрями діяльності партії, деякі з них стосуються прав людини. Оскільки повна програма є доволі великою та детальною, зупинимося лише на її основних положеннях.

“ПРАВОСУДДЯ, ЯКЕ ЗАХИЩАТИМЕ”

Партія пропонує почати з перезавантаження системи добору та нагляду за суддями, змінивши склад органів, які за це відповідають. Також пропонується запровадити нові стандарти вимог до суддів та прокурорів. Крім перевірки доброчесності, планується ввести тест на IQ. Як буде перевірятися доброчесність, не визначено, однак це буде за участю міжнародних експертів та громадськості. У минулому ця процедура не повністю узгоджувалася зі стандартами прав людини. Крім цього, партія пропонує змінити саму систему освітньої підготовки юристів. Це є вже давно затребуваним, однак чітких параметрів змін програма не надає.

“Голос” також пропонує змінити систему виконання судових рішень, запровадивши інститут приватних виконавців. Це також давня пропозиція, що була в багатьох концепціях реформ, однак так і не була належно реалізована.

Крім цього, пропонується створити повноцінні умови функціонування суду присяжних для окремих категорій справ.

У програмі декларується “запровадження електронного документообігу в судах”. Це не зовсім зрозуміло, оскільки він значною мірою створений, однак потребує дофінансування та доопрацювання.

Пропонується “оновити та модернізувати систему прокуратури“, щоб її не очолював політик, а людина з юридичною освітою.

Декларується створення незалежної адвокатури з адвокатським самоврядуванням.

Партія пропонує змінити систему вимог до суддів Конституційного Суду України.

Крім цього, передбачається реформа Служби безпеки України, зокрема вона буде позбавлена невластивих повноважень, а працівники будуть подавати щорічні декларації про доходи, як і всі чиновники.

“КОРУПЦІЯ ОЗНАЧАТИМЕ ТЮРМУ”

Партія “Голос” не збирається змінювати систему органів, що борються з корупцією, – САП, НАБУ, НАЗК та Антикорупційний суд. Натомість пропонується змінити керівництво САП і НАЗК, а також посилити повноваження НАЗК.

До цього пропонується скасувати право на заставу в разі скоєння корупційних злочинів. Це положення суперечить Європейській конвенції з прав людини та Конституції України, оскільки запобіжний захід має обиратися індивідуально з огляду на небезпеку особи для суспільства, а також інформації про можливу втечу особи, що повинно підтверджуватися в кожній окремій справі. Отже, така загальна заборона явно суперечить цим стандартам.

Також пропонується створити “процедуру цивільної конфіскації у чиновників награбованого майна“. Конфіскація визначена Конституцією як кримінальне покарання за скоєний кримінальний злочин. Тому, відповідно до вимог Конституції, конфіскація можлива лише в кримінальному процесі. У цивільному процесі конфіскація неможлива як інститут. Тим більше в разі, коли йдеться про “награбоване” майно, спочатку це необхідно встановити в кримінальному процесі, оскільки такі дії є злочином. З огляду на це, положення можна розуміти як потенційне порушення права людини на власність.

Важливо, що партія “Голос” гарантує невідворотність покарання для замовників і організаторів терору проти активістів, які викривають корупцію.

Програма передбачає реальні кроки проти олігархізації політики та економіки. Серед цих заходів партія планує забезпечувати редакційну незалежність у ЗМІ: “Ми запровадимо нові вимоги до редакційної незалежності медіа та забезпечимо ефективне державне регулювання великих ЗМІ. Керівництво державного регулятора буде призначене за новими правилами із залученням міжнародних експертів до їх відбору”.

Також планується створити чесний і прозорий ринок землі.

Програма також передбачає багато реальних позитивних кроків у сфері медицини та освіти, що містять багато структурних змін, а не лише збільшення фінансування цих галузей.

 “ВПРОВАДИМО СПРАВЕДЛИВУ І ГНУЧКУ СОЦІАЛЬНУ ПОЛІТИКУ”

На відміну від більшості інших партій, програма “Голосу” не містить соціальних обіцянок збільшити зарплати чи зменшити вартість ЖКГ-послуг, а також інших популістських кроків. Програма одразу визначає, що “Голос” за адресну соціальну допомогу для малозабезпечених.

Партія декларує проведення пенсійної реформи відповідно до європейських практик: “Ми будемо поступово запроваджувати накопичувальну систему пенсійного забезпечення для гідного рівня життя людей похилого віку. В майбутньому більшість пенсіонерів зможе жити за рахунок своїх власних накопичень, а не залежати від держави”.

Крім цього, програма передбачає реформу державного апарату, перехід на цифрове урядування, прозору діяльність усіх органів влади та сучасні електронні документи. До цього бракує тільки європейської системи захисту персональних даних, про яку в програмі не згадується.

Загалом можна сказати, що ця програма приділяє увагу правам людини чи не найбільше з усіх інших партій, що беруть участь у виборах. Здебільшого вона пропонує адекватні кроки для реалізації своїх завдань, що переважно відповідають стандартам прав людини.

Підготував Володимир Яворський

Матеріал підготовлений за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки в межах Transition Promotion Program. Погляди, викладені в цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційної позиції МЗС Чеської Республіки.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter