Пресбрифінг “Кожен викривач суспільно важливої інформації має бути захищений на рівні закону”

Дата та час події: 22 Серпня 2019, 10:00
A+ A- Підписатися

У четвер, 22 серпня, о 10.00 в Українському кризовому медіацентрі, за адресою вул. Хрещатик, 2, відбудеться брифінг громадських активістів, профільних експертів та міжнародних організацій на тему: “Кожен викривач суспільно важливої інформації має бути захищений на рівні закону”.

Учасники брифінгу:

  • Метью Шааф, директор представництва неурядової організації Freedom House в Україні;
  • Ірина Кушнір, співзасновниця громадської організації “Український інститут з прав людини”;
  • Оксана Нестеренко, виконавча директорка Міждисциплінарного науково-освітнього центру протидії корупції в Україні (ACREC);
  • Людмила Тягнирядно, програмна директорка представництва неурядової організації Blueprint for Free Speech в Україні;
  • Олександр Калітенко, юридичний радник Transparency International Україна.

Громадські активісти, правозахисники, міжнародні експерти стурбовані певними законодавчими змінами, які пропонує втілити Офіс президента України щодо захисту викривачів інформації.

19 серпня лише декілька експертів та громадських активістів були запрошені заступником керівника Офісу глави держави Русланом Рябошапкою до обговорення законопроєкту, розробленого Офісом президента. Ми звертаємо увагу на те, що профільні експерти не брали участі в розробленні законопроєкту.

Зміни до законодавства, які пропонував Офіс президента, стосувалися виключно антикорупційних викриттів. Відповідно, викривачі з інших сфер не матимуть жодних механізмів захисту і гарантій безпеки. Це прямо суперечить Директиві Європейського Союзу щодо захисту викривачів інформації.

Під час розмови значну частину дієвих механізмів, пропонованих профільними українськими та міжнародними експертами, не було взято до уваги. А саме, непередбачену можливість звільнення викривачів від кримінальної відповідальності за розголошення інформації про корупцію в разі, якщо вона була незаконно віднесена до інформації з обмеженим доступом (зокрема, невнесені зміни до Кримінального кодексу), можливий потенційний тиск на викривача через кримінальне переслідування, відсутні дієві механізми інформування викривача про перевірку фактів, які він повідомив.

Громадське та експертне середовище просить Офіс президента, а також нових майбутніх депутатів Верховної Ради взяти за основу текст громадського законопроєкту “Про захист викривачів і розкриття інформації про шкоду або загрозу суспільним інтересам” і доопрацювати його для голосування в парламенті.

Основні механізми захисту, які передбачає громадський законопроєкт:

  • створення надійних внутрішніх і зовнішніх каналів розкриття інформації;
  • систему захисту викривачів від утисків та переслідування;
  • гарантування захисту від репресій на робочому місці;
  • встановлення соціальних гарантій у разі звільнення;
  • заходи стимулювання повідомлень про злочини або порушення прав людини;
  • створення інституційного механізму захисту викривачів.

Громадські активісти закликають Офіс президента та майбутніх парламентарів розширити дефініцію захисту викривачів суспільно важливої інформації на всі сфери життя. А також прописати в законі дієві механізми захисту і гарантії безпеки відповідно до Директиви ЄС щодо захисту викривачів! 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter