Авторський курс лекцій В’ячеслава Ліхачова “Вороги відкритого суспільства”

Дата та час події: 17 Травня 2023, 23:59
A+ A- Підписатися

Уже цього тижня в Київській школі прав людини та демократії – безоплатній освітній платформі Центру громадянських свобод – стартує авторський курс історика та політолога В’ячеслава Ліхачова під назвою “Вороги відкритого суспільства”.

Початок курсу – 11 травня. Курс складатиметься з восьми лекцій, які відбуватимуться щочетверга о 16:00.

Перелік лекцій.

  • ФАШИЗМ. Що, власне, називається цим терміном і чи можна вважати сучасний російський режим фашистським?
  • ФУНДАМЕНТАЛІЗМ. Як у постсекулярному світі радикальні релігійно-політичні рухи намагаються боротися за вплив.
  • ПОПУЛІЗМ. Правий та лівий: чому він набуває популярності в останнє десятиліття та які загрози становить.
  • КОНСПІРОЛОГІЯ. Теорія змови: як віра в залаштункову силу підриває демократію. 
  • ОРІЄНТАЛІЗМ. Постколоніальна критика та її виклики.
  • АНТИГЕНДЕР.  Чому ідея гендерної рівності стала тригером для консервативної частини суспільства?
  • НАЦІОНАЛІЗМ. Ворог, попутник чи соратник демократії? 
  • ЛІВІ. Що пішло не так? Чому рух за рівність та справедливість дедалі частіше опиняється по один бік суспільно-політичних барикад з наймракобіснішими консервативними рухами.

Про лектора. В’ячеслав Ліхачов – історик, громадський діяч, політолог, член експертної ради Центру громадянських свобод. Автор понад 60 наукових праць та книг. Займається вивченням етнополітичної конфліктології, ксенофобії на пострадянському просторі, ідеології та діяльності праворадикальних рухів Росії та України, політичного екстремізму, теорії нації та націоналізму, історії антисемітизму, історії відродження єврейських громад на пострадянському просторі, міжконфесійних відносин.

Пряма мова автора курсу: Історія, як ми звикли вважати, має поступальний односторонній рух. Ми асоціюємо його з розвитком: у біології – з еволюцією, у технології – з науковим прогресом, у політиці – з гуманізацією, лібералізацією та демократизацією суспільних відносин. Світ сьогодні є набагато комфортнішим місцем для жінок, меншин, малозабезпечених та загалом для всіх, ніж він був ще якихось сто років тому” .

Сучасне західне демократичне суспільство, яке ми в контексті нашого курсу з алюзією на відому книгу Карла Поппера називатимемо “відкритим”, не є ідеальним, але все одно воно здається природним орієнтиром для решти світу. Після Другої світової війни дедалі більше країн позбавлялися колоніальних чи феодальних пережитків і з ентузіазмом бралися розвивати державні та громадські інститути на основі рівноправ’я, електоральної демократії, поваги до закону, прав людини та громадянських свобод. Ще два-три десятиліття тому здавалося, що падіння небагатьох диктатур, які ще зберігалися, є тільки питанням часу, а демократизація всього світу – це закономірний процес, який є визначеним. Але щось явно пішло не так. 

В останні 15 років свобода, демократія та права людини в усьому світі зазнають потужної контратаки різноманітних супротивників. Іноді це просто клептократичні автократії, але часто корумповані режими легітимізують свою зневагу до людської гідності за допомогою ідеології. 

Чим можуть бути привабливі такі ідеології для людства, що вже пізнало цінність демократії, прав людини та громадянських свобод? Чи може закладена в людській психіці потреба втечі від свободи повернути перебіг історії? Протягом нашого курсу ми спробуємо обговорити ці питання.

Умови участі:

  • Зареєструватися на курс можливо до 17.05.2023, або до завершення набору учасників.
  • Реєстрація: https://forms.gle/M6q7vbxX53utaUq3A. Кількість учасників курсу обмежена: 80 осіб.
  • Лекції відбуватимуться онлайн, без трансляції в соцмережі та без можливості передивитися запис.
  • Після проходження курсу учасники, які відвідають не менш ніж сім лекцій з восьми, отримають сертифікат. Фіксуватиметься участь автоматично через реєстрацію на платформі Zoom.  
  • Вручення сертифікатів відбудеться в офлайн-режимі в Києві під час закритого вечірнього заходу.
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter