Справи Майдану: суд засудив Сергія Мисливого до 12 років за викрадення та катування Вербицького і Луценка
Білоцерківський міськрайонний суд Київської області ухвалив обвинувальний вирок Сергію Мисливому в справі про викрадення та катування учасників Євромайдану Юрія Вербицького та Ігоря Луценка в січні 2014 року. 1 червня суддя Віктор Примаченко призначив обвинуваченому 12 років позбавлення волі.
Про це повідомляє Адвокатська дорадча група.
Фотографія обкладинки: ЄвроМайдан-EuroMaydanСуд визнав Мисливого винним у незаконному викраденні обох потерпілих з Олександрівської лікарні в Києві та їхньому катуванні. Водночас суд перекваліфікував один з епізодів обвинувачення: замість частини 3 статті 146 Кримінального кодексу України застосував частину 2 цієї статті. У такий спосіб суд не погодився з тим, що викрадення спричинило тяжкі наслідки у вигляді смерті Юрія Вербицького.
Під час судових дебатів представниця потерпілої сторони, адвокатка Оксана Михалевич, просила призначити Мисливому 15 років ув’язнення. Прокурорка Юлія Малашич наполягала на 13 роках позбавлення волі. Захист, своєю чергою, вимагав виправдання обвинуваченого через нібито недоведеність його провини.
За версією слідства, Сергій Мисливий не лише брав участь у викраденні активістів, а й перебував на місці злочину та відігравав активну роль у їхньому катуванні.
Після зміни обвинувачення у 2023 році йому інкримінували викрадення двох осіб із застосуванням насильства та катування, вчинене групою осіб за попередньою змовою.
Мисливого затримали в березні 2020 року. Час, проведений під вартою із серпня 2021 року, буде зарахований до строку покарання.
Розгляд справи тривав майже п’ять років. Обвинувальний акт спочатку надійшов до Бориспільського міськрайонного суду, однак пізніше апеляційна інстанція змінила підсудність. У січні 2022 року провадження почав розглядати Білоцерківський міськрайонний суд, а дебати сторін завершилися наприкінці травня цього року.
Водночас це не єдина справа, в якій фігурує Сергій Мисливий. У тому самому суді триває розгляд іншого кримінального провадження щодо нього та Івана Новотного. У межах цієї справи Мисливого обвинувачують, зокрема, у вбивстві Юрія Вербицького, участі в злочинній організації та перешкоджанні мирним зібранням.
Нагадаємо, активістів Євромайдану Ігоря Луценка та Юрія Вербицького викрали з Олександрівської лікарні в Києві вночі 21 січня 2014 року. Після цього їх вивезли за місто, де протягом кількох годин катували. Згодом потерпілих залишили в різних місцях у лісі.
Ігорю Луценку вдалося вижити. Тіло Юрія Вербицького наступного дня знайшли поблизу села Гнідин на Київщині. За даними слідства, чоловік зазнав численних побоїв і помер після тривалих тортур та перебування на морозі.
Розслідування встановило причетність до злочину низки осіб, частина з яких уже отримала обвинувальні вироки. Водночас у судах продовжують розглядатись інші провадження, пов’язані з викраденням і вбивством Вербицького та переслідуванням учасників протестів під час Революції гідності.
У 2021 році Європейський суд з прав людини в справі “Луценко і Вербицький проти України” визнав порушення низки статей Конвенції про захист прав людини. Суд дійшов висновку, що викрадення та катування активістів відбувалися за участю або за мовчазної згоди представників правоохоронних органів, а відповідальною за смерть Юрія Вербицького є держава.
Це четвертий вирок у справах щодо викрадення і вбивства Юрія Вербицького та викрадення Ігоря Луценка.