В Україні хочуть вирішити питання управління відходами: як саме?

Дата: 05 Липня 2019
A+ A- Підписатися

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №10411 “Про управління відходами”, який має допомогти впровадити в Україні європейську модель вирішення цієї проблеми. 

Про це повідомляє пресслужба парламенту. 

Автором законопроєкту виступило Міністерство екології та природних ресурсів. Чиновники нагадують, що, підписавши Угоду про асоціацію з ЄС, Україна взяла на себе зобов’язання впровадити європейські положення щодо управління відходами в національне законодавство.

“Проблема відходів в Україні вирізняється особливою масштабністю. За 2017 рік загальні обсяги утворення відходів в Україні становлять 366 млн тонн; кількість твердих побутових відходів, зібраних та перевезених підприємствами, складає близько 52 млн куб. метрів, з них 93% захоронено на полігонах та звалищах. З 5,4 тис. полігонів майже половина не відповідає нормам безпеки. Лише близько 7% твердих побутових відходів використовуються як вторинні ресурси”, – розповідають про проблему відходів у країні автори документа. 

Незважаючи на те що в Україні й сьогодні передбачене покарання за неправильне управління відходами, воно, як зазначають у пояснювальній записці до законопроєкту, не відповідає сучасним економічним чинникам.

“Більшість статей Кодексу України про адміністративні правопорушення у сфері управління відходами не змінювались із 1999 року та вже не відповідають вимогам сьогодення”, – додають у міністерстві. 

Автори законопроєкту пропонують запровадити ієрархію управління відходами та розширеної відповідальності виробника, систему довгострокового планування управління відходами на національному, регіональному та місцевому рівнях. Також передбачили й утворення центрального органу виконавчої влади, який працюватиме над політикою у сфері управління відходами. Нова установа організовуватиме систему управління відходами та забезпечуватиме її функціонування.

У документі законодавці також суттєво підвищили розміри штрафів за правопорушення у сфері управління відходами – майже в 10 разів:

  • за псування, забруднення або засмічення сільгоспземель штрафи пропонують збільшити до 8,5 тис. грн;
  • порушення вимог щодо управління відходами під час їхнього збирання, перевезення та обробки – з 20-80 НМДГ (неоподаткований мінімум доходу громадян. – Ред.) до 100–400 НМДГ для приватних осіб і з 50–100 до 250–500 НДМГ – для підприємців;
  • неподання звітності про управління відходами – з 3–5 НМДГ до 100–200 НМДГ;
  • викидання сміття з вікон потягів – з 2–10 НМДГ до 100–150 НМДГ.
  • аналогічне правопорушення на річкових суднах – з 0,5–1 НМДГ до 100–150 НМДГ;
  • аналогічне правопорушення для автомобільного транспорту, маршруток, трамваїв і тролейбусів – з 0,5–1 НМДГ до 100–150 НМДГ. 

Чиновники додали, що цей законопроєкт є рамковим, а тому в майбутньому передбачається ухвалення ще дев’яти секторальних законів у сфері управління відходами, над якими наразі триває робота в міністерстві. 

Як відомо, за різними оцінками щорічні обсяги утворення відходів в Україні становлять 500 млн. тонн (без урахування тимчасово окупованих територій, Автономної Республіки Крим та Севастополя), а обсяги накопичення відходів сягають 25 тис. тонн на квадратний кілометр.

Проблема відходів не унікальна для України. Сміття, яке залишають після себе люди, вчені знаходять у найрізноманітніших точках світу. Нещодавно влада Непалу відправила спеціальну експедицію на найвищу гору планети Еверест, щоб прибрати звідти пластик та мертві тіла, які її засмічують. Комерційний альпінізм на Еверест за останні десятки років набув масового характеру: станом на початок липня минулого року на найвищу гору світу піднялися понад 9 тисяч людей, які залишають після себе тонни відходів. Пластиковий пакет знайшли й в найглибшій точці світу – Маріанському жолобі. 

Якщо проблеми екології турбують вас, то спробуйте зробити перший крок та почніть використовувати чат-бота, який навчить вас правильно сортувати сміття

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter