В Україні презентували пам’ятку для розслідування справ щодо сексуального насильства під час війни

Дата: 25 Квітня 2024
A+ A- Підписатися

24 квітня у Києві відбулася презентація пам’ятки для працівників правоохоронних органів та суддів для ефективного розслідування та судового розгляду справ щодо сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом (СНПК).

Про це повідомляє “Укрінформ”.

Фото: Depositphotos

Суддя Верховного Суду в Касаційному кримінальному суді Світлана Яковлєва зазначила, що внаслідок збройної агресії проти України перед вітчизняною системою правосуддя постав ряд викликів, зокрема розгляд нової категорії кримінальних правопорушень – воєнних злочинів.

“Злочини, пов’язані з сексуальним насильством під час війни, хоч за статистикою їх нині констатовано небагато (за даними Офісу генпрокурора – 274), але вони все ж таки становлять частину воєнних злочинів. І саме правильна кваліфікація дій винних осіб у вчиненні саме такої категорії кримінальних правопорушень, важливість правильного досудового розслідування і притягнення до відповідальності винних осіб має значення”, – наголосила Яковлєва.

Оскільки і розслідування, і збір доказів у таких справах мають особливе значення, то суддям, як і всім правоохоронним органам, які дотичні до розслідування таких фактів, слід дотримуватися не тільки вимог національного законодавства, а й міжнародних стандартів у цій сфері.

Суддя також звернула увагу на те, що проблеми з розглядом справ щодо СНПК можуть бути пов’язані з тим, що вони неправильно кваліфікуються.

“Законодавство України містить вичерпний перелік норм, які відсилають нас до міжнародних документів. І інколи, коли проводиш навчання з суддями, з’ясовується, що не всі розуміють, як можна застосовувати міжнародне законодавство, маючи певні норми національного законодавства. Тому пам’ятка стане у пригоді”, – переконана вона. 

Одна з авторок пам’ятки, завідувачка кафедри кримінально-правової політики та кримінального права Навчально-наукового інституту права Київського національного університету імені Тараса Шевченка Анжела Стрижевська додала, що завдання цієї пам’ятки полягає не в тому, щоб навчити суддів писати судові рішення.

“Я вважаю основним завданням привернення уваги до проблем, які є в національному законодавстві і певну колізійність з нормами міжнародного права. Мені хотілося б, аби наш законодавець не рефлексував над викликами, які є сьогодні, а щоб він усвідомлено формував законодавство, маючи на увазі перспективи і наслідки його застосування”, – зазначила Стрижевська.

Стрижевська звернула увагу на такий аспект: “Сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом, і ми це бачимо у міжнародних судових рішеннях по Руанді, є способом геноциду. Стаття 442 Кримінального кодексу України аж ніяк не кореспондується з визначенням геноциду, який міститься у Римському статуті. І я не бачу законодавчих ініціатив з цього приводу. Хоча про геноцид ми говоримо дуже багато”.

Ця памʼятка, як зазначають експертки, не замінить Кримінально-процесуальний кодекс, оскільки вона не є нормативним актом, але вона стане тим посібником, який допоможе зорієнтуватися суддям у доволі складній категорії справ стосовно сексуального насилля пов’язаного з конфліктом.

Нагадаємо, що за 2023 рік Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні зафіксувала 85 випадків сексуального насильства, пов’язаних з конфліктом. Ці злочини були скоєні як проти цивільних, так і проти військовополонених. Більша частина потерпілих – чоловіки.

Читайте також: Сексуальне насильство під час війни: як забезпечити справедливість для постраждалих

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter