Угоди Білорусі і Китаю можуть дозволити Путіну отримати допомогу з Пекіна – ISW

Дата: 02 Березня 2023
A+ A- Підписатися

Домовленості самопроголошеного президента Олександра Лукашенка та китайського лідера Сі Цзіньпіна можуть дозволити Росії отримати допомогу з Китаю в обхід санкцій.

Так вважає Institute for the Study of War (ISW).

Аналітики вказують, що президент Білорусі Олександр Лукашенко і голова КНР Сі Цзіньпін 1 березня підписали пакет з 16 документів. Це може полегшити обхід російських санкцій через спрямування китайської допомоги до Росії через Білорусь”.

Документи включають стратегію спільного білорусько-китайського промислового розвитку, документ про білорусько-китайське науково-технічне співробітництво на 2023–2024 роки та меморандум про взаєморозуміння щодо спільних проєктів із використанням китайських державних кредитів.

Лукашенко заявив, що Білорусь зацікавлена в поглибленні співпраці з Китаєм у сфері технологічного розвитку, зокрема, створення спільних підприємств, модернізацію білоруських підприємств за допомогою сучасних китайських технологій та торгівлю товарами та послугами. 

Лукашенко заявив, що білоруські виробники зацікавлені у вивченні “компетенцій і технологій китайських компаній у формуванні компонентної бази, виробництві двигунів, трансмісій, мостів, інших вузлів і агрегатів”

ISW раніше інформував про свою оцінку, що Китай може таємно передавати військове обладнання або обладнання подвійного призначення до Росії через Білорусь. 

Аналітики інституту припускають, що Лукашенко, ймовірно, збирається додатково підтримати ці угоди на підтримку своїх давніх зусиль із розвитку китайського економічного впливу в Білорусі, щоб захиститися від російського інтеграційного тиску, хоча “ці заходи, щонайбільше, відтермінують триваючу кампанію Росії із забезпечення повного економічного контролю над Білоруссю”.

Кілька документів також стосуються китайсько-білоруського торговельно-економічного співробітництва. 

2 березня під час виступу в Бундестазі, присвяченому війні в Україні, канцлер Німеччини Олаф Шольц закликав Китай не надсилати зброю Росії та чинити тиск на Москву, щоб вона вивела свої війська з України.

Шольц висловив розчарування тим, що Пекін утримався від засудження російського вторгнення на нещодавній зустрічі міністрів фінансів G20, хоча він вітає його зусилля щодо ядерної деескалації.

“Добре, що Китай повторив чіткий сигнал проти застосування ядерної зброї недавно у своєму плані на 12 пунктів і також однозначно висловився проти використання біологічної та хімічної зброї масового знищення”, — сказав Шольц.

Однак, як додав німецький канцлер, від Китаю можна справедливо очікувати обговорення його “мирного плану” з основною зацікавленою стороною — українцями та президентом Зеленським. 

“Моє послання Пекіну чітке: використовуйте свій вплив у Москві, щоб спонукати до виведення російських військ, та не постачайте зброю агресору Росії”, — сказав він, викликавши бурхливі оплески в німецькому парламенті.

Напередодні повідомлялося, що китайська супутникова компанія Spacety, яку США внесли до “чорного списку”, надавала аерофотознімки російським “вагнерівцям” задля бойових дій в Україні.

Як відомо, Китай вже надав певну допомогу Росії, зокрема, підтримавши російські кампанії з дезінформації та просуваючи російські наративи про війну. 

Напередодні лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв звернув увагу, що Китай жодного разу за дев’ять років війни не виступив проти російської агресії та звірств, що чинить Російська Федерація на тимчасово окупованих українських землях. 

Як відомо, тоталітарна Російська Федерація під час свого повномасштабного вторгнення в Україну вчиняє геноцид проти українського народу, який супроводжується фільтрацією населеннявоєнними злочинами та злочинами проти людяності.  

Неспровокована війна Путіна призвела до численних глобальних криз: поставила під загрозу енергетичну та продовольчу безпеку, спричиняє інфляцію та зростання боргу в різних країнах.

За даними головного управління розвідки міністерства оборони та очільника МЗС Росії Сергія Лаврова, Кремль не збирається обмежувати свою військову агресію сходом і планує повне знищення України.

У січні 2023 року Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що немає жодних ознак того, що в Росії відмовилися від основної мети вторгнення – взяти Україну під повний контроль. За його словами, Росія, навпаки, готується до нового наступу, мобілізуючи понад 200 тисяч солдатів, а потенційно навіть більше. Крім того, росіяни активно купують нову зброю, більше боєприпасів та нарощують власне виробництво.

З 24 лютого 2022 до 15 лютого 2023 року Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ ООН) зафіксувало 21 293 випадки загибелі або поранення цивільних осіб в 1141 населених пунктах України: 8 006 загиблих і 13 287 поранених.  В ООН наголошують, що реальні втрати набагато вищі.

Наслідки російського вторгнення в м. Тростянець Сумської області, липень 2022 року

Повномасштабне вторгнення Росії в Україну змусило 6,5 мільйона людей утекти за кордон. За підрахунками Міжнародної організації з міграції (МОМ), понад 8 мільйонів стали внутрішньо переміщеними особами.

За підрахунками ООН, станом на середину серпня понад 3 мільйони громадян України були вивезені добровільно чи примусово на територію Росії з окупованих територій Сходу та Півдня України.
 
Російські ЗМІ інформують, що станом на 1 серпня кількість переміщених з України до РФ перевищила 3 мільйони. Водночас половина з цього числа – жителі з районів, контрольованих незаконними збройними формуваннями Донеччини та Луганщини, які виїздили також ще до початку війни.
 
Перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джеппар напередодні закликала ООН підтримати створення трибуналу щодо злочину агресії Росії проти України. Вона наголосила, що якщо за злочини не карають, а винних не притягують до відповідальності, то вони будуть ще більшими. Джеппар переконана, що навіть коли президент РФ Володимир Путін програє свою війну, бізнес із Росією має бути неможливим, доки винних не буде притягнуто до відповідальності за злочини в Україні.
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter