Азербайджан вимагає екстрадиції журналіста Гусейнова й шле прокуратурі його фото з Саакашвілі

Дата: 19 Лютого 2018
A+ A- Підписатися

Генпрокурор Азербайджану Закір Гаралов занепокоєний затягуванням екстрадиції журналіста телеканалу “Туран ТВ” Фікрата Гусейнова, який через переслідування на батьківщині отримав статус біженця і громадянство Нідерландів. 

Про це йдеться у його листі до генпрокурора України Юрія Луценка, копія якого є у розпорядженні Центру інформації про права людини

“Затягування ухвалення рішення про його видачу викликає у нас відчуття занепокоєння, оскільки і його так звані захисники вдаються до усіх заходів задля ухилення від правосуддя. Окрім того порушуються права ошуканих ним потерпілих від його шахрайських дій як в Азербайджані, так і за його межами”, — пише Закір Гаралов у листі від 12 січня 2018 року. 

Окрім того, він запевняє, що “достовірними фактами встановлено” мету прибуття журналіста-біженця в Україну. За його словами, Фікрат Гусейнов прилетів до України задля дестабілізації країни, де приймає участь у мітингах та інших політичних заходах, які суперечать національним інтересам України. Однак які саме мирні зібрання той відвідує — генпрокурор у листі не уточнює. У додатку до листа він додає спільну чорно-білу фотографію Фікрата Гусейнова та Міхеіла Саакашвілі. 

Генпрокурор Азербайджану нарікає, що у процес розгляду питання екстрадиції журналіста через Міністерство закордонних справ України втручаються посадовці низки посольств західних країн. Які саме посадовці — Закір Гаралов також не вказує. 

Фікрат Гусейнов відкидає усі тези-звинувачення у листі генпрокурора Азербайджану. У коментарі Центру інформації про права людини він повідомив, що не брав участі в акціях протесту в Україні. 

Він сказав, що українського політика Міхеіла Саакашвілі він зустрів випадково у кафе “Крим” на Майдані Незалежності 27 червня 2017 року. Тоді журналіст поставив йому питання стосовно його можливої екстрадиції до Грузії і сфотографувався з ним. 

“Я фотографувався з багатьома відомими людьми”, — прокоментував він. 

Натомість Фікрат Гусейнов заявив, що 6 березня 2014 року він був співорганізатором акції протесту проти російської агресії в Україні. До цього заходу під посольством Росії у Гаазі (Нідерланди) долучились близько 50 активістів, в тому числі азербайджанські політичні мігранти. Після організації цієї акції журналіста більше не впускали до Росії. 

У додатку до листа генпрокурор додав також новину “Комсомольської правди” з посиланням на азербайджанське видання haqqin.az. Головний редактор останнього — Ейнулла Фатуллаєв, який співпрацює з азербайджанською владою задля продукування фейків.  

Як повідомляє кореспондент Центру інформації про права людини, 19 лютого Печерський райсуд Києва вдруге переніс судове засідання у справі Фікрата Гусейнова. Наступне засідання відбудеться 20 лютого о 10 годині за адресою: Хрестовий провулок, 4 м. Київ. На ньому прокуратура буде клопотати про продовження екстрадиційної перевірки журналіста та зобов’язання журналіста. 

Прокуратура Київської області знову не забезпечила судове засідання перекладачем. Фікрат Гусейнов не володіє досконало російською і не розуміє українську мову, якою суд зобов’язаний вести засідання. 

Нагадаємо, Фікрат Гусейнов був в Азербайджані співробітником опозиційної газети “Азадлиг” (Свобода — ред.). У березні 2006 року його викрали та побили невідомі в масках в селищі Патамдар Баку, в результаті чого він отримав тяжкі тілесні ушкодження, в тому числі ножові поранення. 8 травня 2008 року журналіст емігрував з Азербайджану. Він отримав статус біженця у Нідерландах і зараз є громадянином цієї країни.

Фікрат Гусейнов розповів про телефонний дзвінок у березні 2017 року від людини, яка назвалась представником президентського апарату. Чоловік пообіцяв вільний в’їзд в Азербайджан, якщо журналіст видалить свою сторінку у Facebook, припинить свою роботу на телеканалі “Turan TV” та відвідає посольство Азербайджану в Нідерландах. 
 
“Потім ти можеш спокійно відвідати своїх батьків. А якщо відмовишся, ми шукатимемо тебе через Інтерпол”, — переповідає Фікрат Гусейнов слова співрозмовника. 

14 жовтня 2017 року українські прикордонники затримали його в аеропорту “Бориспіль” на підставі червоної картки, яку ініціював Азербайджан. В Україну журналіст прилетів, щоб з’ясувати умови для відкриття в Києві філіалу супутникового телеканалу “Turan TV”.

Азербайджанська влада порушила кримінальні справи проти журналіста, звинувативши його в тому, що він організовував еміграцію азербайджанців з тим, аби вони отримували за кордоном статуси біженця.

Окрім цього, його обвинувачують у шахрайстві за те, що він, начебто, отримав 2 000 євро у подружжя з двома дітьми за документ, яке надаватиме їм право постійного проживання в Угорщині. Журналіст відкидає усі звинувачення слідчих і каже, що вже 10 років не був в Азербайджані.

Директор російської редакції каналу “Turan TV” Емін Ахмедбеков заявив, що видача Азербайджану журналіста Фікрета Гусейнова загрожує його життю і здоров’ю.

Міністерство закордонних справ Нідерландів повідомило адвоката журналіста в Гаазі про видалення червоної картки в базі Інтерпол через її невідповідність ст. 2 (1) та 3 статуту Інтерполу. 

За словами Фікрата Гусейнова, він працює на телеканалі “Turan TV” на волонтерських засадах, отримуючи кошти лише на виробництво медіа-продукту. Через затримання в Україні він не може працювати як перекладач для фірми в Нідерландах, яка була основним джерелом його прибутку. 
 
Він повідомив, що був змушений взяти кредит, продати свій автомобіль в Нідерландах, аби сплачувати комунальні послуги та оренду квартири у Києві та Амстердамі.  
 
Журналіст раніше звертався, зокрема, до президента України Петра Порошенка та Генпрокурора Юрія Луценка “допомогти повернутися в Нідерланди”

“На жаль, я залишаюся в Україні як політичний заручник Азербайджану, заручником тих сил, що керуються з Кремля. В мене немає права залишати Київ, мій паспорт забрали, я перетворився в особу без жодних прав. Я втратив свою роботу в Нідерландах, та мушу брати борг, аби жити в Києві. Я звертаюся до Вас з проханням допомогти мені повернути мій паспорт та безпечно повернутися до Королівства Нідерландів”, — пише у своєму зверненні Фікрат Гусейнов.  

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter