У парламенті обіцяють агресивніший контроль за тим, як уряд виконує Нацстратегію з прав людини

Дата: 17 Січня 2018
A+ A- Підписатися

Депутати обіцяють посилити парламентський контроль за тим, як уряд виконує Національну стратегію з прав людини. 

Про це повідомляє кореспондент Центру інформації про права людини із засідання парламентського комітету з прав людини. 

Виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ)  Олександр Павліченко нагадав під час засідання, що уряд виконав лише 24% заходів Нацстратегії за 2,5 року. Повністю не виконані понад 40% заходів.  

За його словами, від невиконання Нацстратегії потерпають, зокрема, переселенці та громадяни України, які живуть на неконтрольованих Києву територіях. 

Олександр Павліченко

“На сьогодні, зокрема, не існує адміністративної процедури з визнання актів цивільного стану, які мали місце на непідконтрольній Україні території, є дискримінаційні положення щодо зареєстрованих на непідконтрольних територіях людей… Навіть юристи , які зареєстровані там, так само знаходяться у складному становищі. Вони не можуть захистити свої права”, — каже Олександр Павліченко. 

Він вказує на відсутність у виконавців Нацстратегії внутрішніх планів, як виконувати заходи ухваленого президентом документу. Також він шкодує, що виконавців не залучають до моніторингу його виконання. Це, за його оцінкою, не сприяє активності міністерств та відомств.  

Раніше у Міністерстві юстиції експерти та правозахисники висловили свої думки, чому уряд не виконує документ. 

В УГСПЛ вважають, що потрібно актуалізувати План дій стратегії до сьогоднішніх потреб у ситуаціях з порушеннями прав людини та надіслати виконавцям запити, які мають розкрити, які у них є внутрішні розпорядчі документів стосовно виконання Плану дій. 

Комітет з прав людини погодився провести комітетські слухання, де проаналізують за участі міністерств та відомств, чому не виконується Нацстратегія. Цей захід планують провести наприкінці лютого або у першій половині березня. Комітетські слухання зобов’язують керівників урядового органу бути присутнім.

Голова комітету з прав людини Григорій Немиря запропонував запросити на комітетські слухання донорські організації. 

“Це ті організації, які фінансують виконання заходів Нацстратегії. Цей захід потрібний, щоб почути, наскільки це співпадає з їхніми очікуваннями та баченням, та щоб звірити годинники між законодавчою, виконавчою владою та правозахисними організаціями”, — сказав політик.   

Очільник парламентської робочої групи з питань контролю за виконанням Нацстратегії з прав людини Валерій Пацкан заявив, якщо уряд надалі ігноруватиме Нацстратегію, у Верховній Раді відбудуться парламентські слухання. 

Валерій Пацкан

“Я би дуже хотів, щоб ця стратегія не була на папері, а щоб вона реально виконувалась і дотримувались права людини у кожній сфері. Повірте мені, ми будемо робити максимум, що залежить від нашої робочої групи, щоб на 100% був парламентський та громадський контроль”, — сказав  народний депутат від БПП Валерій Пацкан. 

“Орієнтовно 40% заходів знаходиться у процесі виконання. Багато з них у такому стані вже як два роки. Ми не хочемо такого статусу заходів. Ми хочемо бачити конкретний результат”, — наголосила народна депутатка від БПП Ірина Суслова

Генеральний директор новоствореного у Міністерстві юстиції Директорату з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності Владислав Власюк повідомив, що його команда долучається до моніторингу Нацстратегії. За його словами, завдання Директорату — формувати державну політику в органах виконавчої влади. Це також має сприяти виконанню Нацстратегії.  

“Директорат бачить своєю місією допомогу органам виконавчої влади, зокрема, й у тому, щоб зрозуміти, що від них хочуть і як краще виконати захід. Ми — готові до співпраці”, — сказав Владислав Власюк.

Григорій Немиря шкодує, що “Нацстратегія не виконала свою функцію”. Він припускає, що далі буде складно реалізовувати цей документ. 

“Бюджетування, планування, горизонтальна координація — це ази державного управління. Навіть сьогоднішнє засідання показує, що ще далеко від того, щоб шестірні (співвиконавці заходів — ред.) чіплялись один за одного і працювали,  як єдиний механізм”, — каже народний депутат від Батьківщини Григорій Немиря. 

“Однак ми не можемо виконати за уряд роботу, яку він має зробити. Але можливо агресивно використовувати функцію парламентського контролю, щоб підштовхнути його виконувати заходи”, — додав політик.  

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter