У Росії знайшли організацію, що за гроші з Кремля б’є журналістів, влаштовує провокації та причетна до фільтрацій у Маріуполі

Дата: 12 Квітня 2023
A+ A- Підписатися

Щонайменше з 2019 року в Росії діє організація “Волонтерська рота Бойового братства”, члени якої допомагали російській владі нападати на опозиційних активістів та журналістів, влаштовували власні акції та провокації на мирних зібраннях незгодних з політикою Кремля, а гроші за це отримували з адміністрації російського президента. 

Про це розповідає видання “Сирена”. 

Люди в цивільному затримують учасника акції протесту в Росії у 2021 році. Фото: Сирена

Формально “рота” є частиною створеної ще у 2005 році організації “Молода гвардія Єдиної Росії”, яка, своєю чергою, є частиною однойменної партії Путіна. 

Припущення про те, що на мирних акціях у Росії є провокатори від влади, робили й раніше, зокрема через відеозапис із однієї з таких у 2021 році. Тоді незгодні із затриманням політика Олексія Навального вийшли на вулиці в різних містах, а на одній з акції затриманий сказав силовикам “Брянск-Север”, і його відпустили. Це потрапило на камеру журналіста. 

Епізод став мемом у мережі, і навіть пропагандистські російські видання публікували щодо цього коментарі колишніх силовиків, які припускали, що затриманий був силовиком у цивільному. 

Журналістам видання “Сирена” вдалося поспілкуватися з колишнім членом “волонтерської роти” Сергієм та дізнатись, що затриманий тоді є членом “роти”, а після інциденту фразу замінили на “Мені потрібно їхати до Костроми”. “Волонтери” за завданнями мали приходити на акції та влаштовувати там провокації. 

За словами чоловіка, інколи використання фрази не допомагало, тож “волонтерів” затримували. Для спілкування між собою вони використовували телеграм, тож у месенджері створили стікери, один з яких зображує його затриманого “колегу”. Журналістам вдалось ідентифікувати цього хлопця. 

Перед великими акціями, за словами Сергія, “волонтерам” влаштовували тренування, на яких показували деякі моменти з попередніх мітингів і пояснювали, як поводитися. Члени організації також допомагали силовикам затримувати людей, чого їх теж навчали на тренуваннях.

“Нам не казали: “Ви влаштовуєте провокації”, нам казали: “Ви боретеся з провокаціями”, – розповідає Сергій. 

У “роти” є спеціальний бійцівський клуб, учасники якого проходять вишкіл, чого вони не приховують. 

Бійці у футболках “волонтерської роти”

Члени “роти” також влаштовують власні акції, наприклад у 2020-му зустрічали російських спортсменів з Олімпіади. За словами Сергія, у натовпі на фото із зібрання немає пересічних людей. 

Допомагали члени роти й на партійному з’їзді “Єдиної Росії”, де на тлі банера декілька з них скинули руку в нацистському вітанні. 

Нападали “волонтери” й на журналістів та активістів, наприклад обливали червоною фарбою лауреата Нобелівської премії миру Дмитра Муратова або журналіста видання SOTA, який під виглядом “волонтера” потрапив на мітинг та отримав за це гроші.  

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну деякі члени організації пішли вбивати українців. Активно торік “волонтери” набирали людей, які потім їхали до окупованого Маріуполя, зокрема, як розповідав один з учасників такої поїздки, записувати людей на перевірки, тобто допомагати проводити так звану фільтрацію. 

Щодо грошей, які отримують “волонтери”, то колишній член організації каже, що формально всі причетні до співпраці є “добровольцями”. Судячи з внутрішніх документів, що отримали журналісти, у заявах на отримання зарплати її називають “матеріальною допомогою у зв’язку зі скрутним становищем”.

Члени організації отримують різні виплати залежно від виконаних завдань, що можуть різнитися від написання коментарів у мережі, до нападів на людей. Отримують від 20 до 120 тисяч рублів. 

Чоловік, який погодився поговорити з журналістами, запевнив, що вирішив піти з організації через проблеми з виплатами, а наприкінці розмови додав: “Усе-таки неправильне те, чим вони займаються”.

Нагадаємо, що в Україні за часів президентства Віктора Януковича влада застосовувала молодиків, які зривали акції та нападали на журналістів. Уперше їх використали у 2010-му в Харкові під час мітингу в парку в центрі міста, а невдовзі молодики отримали свою назву – тітушки. Термін пішов від прізвища спортсмена з Білої Церкви Вадима Тітушка, який у травні 2013-го під камерами напав на журналістів Ольгу Сніцарчук та Владислава Соделя.

Використовували тітушок проти активістів Євромайдану, і тоді термін набув масштабного розголосу, а згодом навіть з’явився у вікіпедії дев’ятьма різними мовами. 

У 2019-му ЄСПЛ визнав використання тітушок проти мирних акцій протиправним. 

 
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter