Росіяни утримують політвʼязнів Ельдара Кантимірова та Тимура Ялкабова у карцері

Дата: 25 Березня 2023
A+ A- Підписатися

Кримськотатарських політв’язнів Тимура Ялкабова та Ельдара Кантимірова, засуджених у “справі кримських мусульман”, вже місяць утримують у штрафному ізоляторі. Декілька місяців тому їх етапували у в’язницю Димитровграда Ульянівської області Росії.

Про це в коментарі “Суспільному Крим” повідомила дружина Ельдара Кантимірова.

Тимур Ялкабов і Ельдара Кантиміров

Вона зазначила, що разом з ними утримують хлопця, якого мали екстрадувати, але не встигли.

“Як тільки закінчується один термін, їм одразу продовжують під різними приводами. Я писала до суспільної наглядової комісії, прокуратури, вони приходили, але полегшення немає”, – розповіла Ельвіна Усеїнова.

За словами Ельдара Кантимірова — це наказ ФСБ безпосередньо проти кримських татар та громадян України.

“Їх кілька разів допитували на предмет громадянами якої держави вони себе вважають, чий Крим тощо. Вони завжди однозначно висловлюють свою позицію”, – сказала дружина політвʼязня.

Усеїнова наголосила, що наразі до них звертаються жорстоко саме як до громадян України.

Нагадаємо, 14 лютого 2003 року на закритому судовому засіданні Верховний суд РФ визнав терористичною ісламську політичну партію “Хізб ут-Тахрір”. Ця релігійна організація легально діє в Україні, зокрема в тимчасово окупованій Автономній Республіці Крим. Росія всупереч міжнародному гуманітарному праву використовує в Криму своє кримінальне законодавство.
 
Як відомо, активісти цієї релігійної організації займалися випуском газети й могли відкрито говорити в ЗМІ та проводити масові публічні заходи. На переконання правозахисників, членів організації переслідують не за підготовку державного перевороту та тероризм, а за публічні акції проти політичних репресій у Криму, систематичну критику російської влади та за масову нелояльність серед кримських татар у відповідь на події 2014 року.
 
Правозахисники вважають, що тоді рішення Верховний суд РФ ухвалив необґрунтовано, з порушенням гласності та рівності сторін, оскільки в закритому процесі брала участь лише сторона обвинувачення, а саме ФСБ. Представники організації не мали змоги донести свою позицію до справи. Водночас на території більшості країн світу організація діє без обмежень на рівні національних законодавств. На всій території України, зокрема в Автономній Республіці Крим, діяльність партії не заборонено, активісти організації випускали газету, могли відкрито говорити в ЗМІ та проводити масові публічні заходи.
 
Відомо, що 2017 року Ельдар Кантиміров виходив з одиночним пікетом з плакатом “Кримські татари – не терористи”, протестуючи проти утисків кримських татар за національною і релігійною ознакою. Російські окупанти оштрафували чоловіка на 10 тисяч рублів та були натяки та натякали йому, щоб він покинув Крим.
 
10 червня 2019 року російські силовики провели вісім обшуків в Алуштинському і Білогірському районах Криму. Під час цих обшуків вони арештували вісьмох кримських татар, серед яких був й Ельдар Кантиміров.
 
Російський суд засудив Кантимірова до 12 років позбавлення волі, Ялкабова – до 17 років.
 
Кримська правозахисна група нагадує, що переслідування осіб, які не є злочинцями з позиції українського законодавства, – це порушення ст. 7 Європейської конвенції з прав людини (покарання лише на підставі закону), оскільки за міжнародним гуманітарним правом РФ не має права застосовувати своє кримінальне законодавство на тимчасово окупованій території.
 
За оцінюванням правозахисної організації “Крим SOS”, щонайменше 35% вироків нинішнім жертвам політично вмотивованих кримінальних переслідувань у Криму ухвалено після початку повномасштабного вторгнення. Здебільшого це люди, яких обвинувачують у нібито причетності до ісламської політичної організації “Хізб ут-Тахрір” або добровольчого кримськотатарського батальйону імені Номана Челебіджихана.
 
“Крим SOS” вказує, що сумарний термін жертвам політично вмотивованих переслідувань у Криму за рік повномасштабного вторгнення становить 699 років і 9 місяців.
 
Правозахисна організація наголошує, що ігнорування воєнних злочинів російських окупантів призвело до погіршення ситуації з правами людини в окупованому Криму. А відсутність реакції міжнародної спільноти на окупацію Криму та подальші злочини окупантів  полегшили Росії завдання з перетворення півострова на плацдарм для вторгнення на материкову Україну рік тому.
 
Як відомо, правозахисна спільнота в Україні переконана, що деокупація Криму припинить систематичні грубі порушення прав людини на півострові з боку Російської Федерації. Для цього вони закликають країни підтримати Україну своєчасним постачанням зброї та військовим обладнанням у достатній кількості.
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter