Рада попередньо підтримала, щоб увʼязнені за нетяжкими статтями могли піти до ЗСУ

Дата: 10 Квітня 2024
A+ A- Підписатися

Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт №11079-1, що дозволить служити в ЗСУ деяким категоріям засуджених. 

Про це йдеться в картці документа на сайті парламенту. 

Ілюстраційне зображення, камера з покращеними умовами в Хмельницькому СІЗО. Фото: Хмельницький слідчий ізолятор

Авторами законопроєкту стала низка депутатів, серед яких Олена Шуляк, Сергій Іонушас, Олексій Гончаренко, Галина Третьякова, Марія Мезенцева та інші.

Документ передбачає добровільну участь засуджених у бойових діях, але лише тих, хто відповідає вимогам до проходження служби в окремих спеціалізованих підрозділах і військових частинах.

Як пояснювали автори, процес мобілізації відбуватиметься так: 

  • ув’язнений подає заяву на проходження військової служби до установи, де відбуває покарання; 
  • проходить медогляд у в’язниці; 
  • після ухвалення рішення ТЦК щодо мобілізації відбувається перевірка у військово-лікарської комісії, зокрема фізіологічно-психічний стан; 
  • пакет документів надсилають до суду, який і ухвалює остаточне рішення. 

“Якщо рішення суду позитивне, Нацгвардія доставляє засудженого до ТЦК, де формують відповідні спеціалізовані підрозділи військових частин. Адміністративний нагляд за такими звільненими здійснюватиметься командиром військової частини, куди вони потрапляють. А ще цих людей будуть брати на окремий облік у військовій частині”,пояснювали в партії “Слуга народу” 

Не всі засуджені зможуть доєднатися до ЗСУ. Так, під забороною мобілізація ув’язнених за злочини проти основ національної безпеки, вбивство двох чи більше осіб або поєднане зі зґвалтуванням. Не зможуть доєднатися до війська й засуджені за розбещення неповнолітніх, примушування до вступу в статевий зв’язок, теракт тощо і Статті 152-1561, 258-2586, частина четверта статті 2861 Кримінального кодексу України

Законопроєкт ще чекає друге читання. 

Нагадаємо, що, хоча чинне законодавство має обмеження щодо мобілізації в’язнів та тих, хто вже відбув покарання і має судимість, чимало з них уже стали на захист України. Їхню кількість оцінюють у менш ніж 1% загальної кількості мобілізованих, і серед них є лише ті, хто вже мав досвід у бойових діях.

Україна входить до десятка європейських країн з найбільшою кількістю тих, хто перебуває в місцях позбавлення волі. В середньому 125 ув’язнених припадають на 100 тисяч населення, що є вищим за середній показник у Європі – 106 в’язнів на 100 тисяч населення. 

Тисячі українських засуджених перебувають за ґратами, зокрема, через різницю з європейськими нормами щодо зберігання наркотиків. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter