Апеляційний суд залишив без задоволення скарги Леоніда Черновецького в справі проти “Дзеркала тижня”
Київський апеляційний суд залишив без задоволення дві апеляційні скарги Леоніда Черновецького в справі проти “Дзеркала тижня”, в якій ексмер столиці вимагав відшкодувати йому моральні збитки через “моральні страждання”.
Про це повідомляється на сайті видання.
![](https://zmina.info/wp-content/uploads/2023/03/chernoveczkyj.jpg)
Обидва позови Черновецького проти “Дзеркала тижня” стосуються захисту честі, ділової репутації та стягнення моральної шкоди. У першому йдеться про новину з тексту “Чи відбере Зеленський столицю?” редакторки відділу політики Інни Ведернікової. Позивач оскаржував таке судження авторки: “Але тут важливо нагадати, що основним аргументом, котрий дозволив Януковичу легітимізувати своє рішення в очах громадян, була антикорупційна кампанія силовиків та команди Попова, які розпочали активне викриття діянь Черновецького. Конституція – ніщо, справедливість – усе. Влада показово повертала в комунальну власність міста украдені Черновецьким активи. Що вона з ними робила потім – тема не цього матеріалу. Однак точно привід боятися для Кличка”.
У другому позові йдеться про цитати з публікації Ведернікової від 12 червня 2021 року “Влада чи гаманець?” такого змісту: “Алла Шлапак – ексспівголова фракції “Блок Леоніда Черновецького” (на пару з Денисом Комарницьким), хранителька “сіток” Черновецького – не випадкова людина в команді Тимошенко”.
У “Дзеркалі тижня” нагадали, що свої моральні страждання Черновецький оцінив у 2 мільйони гривень – у кожному позові вимагає по одному мільйону гривень відшкодування. Проте Апеляційний суд Києва залишив без задоволення обидві скарги:
- Єдиний державний реєстр судових рішень (court.gov.ua) від 14 лютого 2023 року
- Єдиний державний реєстр судових рішень (court.gov.ua) від 8 березня 2023 року
У рішенні суді зазначили: “Кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має права вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб – на свій вибір. Здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя (ст. 34 Конституції України).
Згідно з ч. 1 ст. 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на свободу вираження поглядів. Це право включає свободу і дотримуватися своїх поглядів, одержувати і передавати інформацію та ідеї без втручання органів державної влади і незалежно від кордонів.
Отже, враховуючи висновок Європейського суду з прав людини, фактичні твердження та оціночні судження є різними поняттями, а розмежовування цих термінів лежить в основі захисту права на честь та гідність як особистих немайнових прав.
При цьому межа допустимої критики щодо політичного діяча чи іншої публічної особи є значно ширшою, ніж окремої пересічної особи. Публічні особи неминуче відкриваються для прискіпливого висвітлення їх слів та вчинків і повинні це усвідомлювати”.
Нагадаємо, що відповідні судові позови проти “Дзеркала тижня” Черновецький подав у лютому 2022 року. Справи розглядались одночасно у Святошинському райсуді (справа №759/16311/21-ц, суддя Ульяновська Оксана Василівна) та Печерському райсуді Києва (справа №759/16306/21-ц, суддя Вовк Сергій Володимирович).
У вересні минулого року Печерський райсуд Києва залишив без задоволення його позов про захист честі, гідності, ділової репутації, зобов’язання спростувати неправдиву інформацію та компенсацію моральної шкоди.