Залучення молоді з тимчасово окупованих територій до українських університетів – шляхи вирішення викликів

Дата: 14 Липня 2023 Автор: Віолета Артемчук
A+ A- Підписатися

Громадська організація “Донбас SOS” на свою гарячу лінію постійно отримує звернення з питань, пов’язаних з освітою, зокрема щодо вступу до вишів або підтвердження кваліфікацій, які наші співгромадяни здобули на тимчасово окупованих територіях (ТОТ). Питання щодо особливостей вступу починають надходити до нас, починаючи з січня, бо діти завчасно планують свій вступ.

У січні ще не зрозуміло, який буде порядок вступу, та ми намагаємося постійно комунікувати з нашими співрозмовниками, щоб вони не загубилися від січня до квітня, коли Міністерство освіти ухвалить відповідний документ.

Оператори нашої гарячої лінії, я думаю, розуміють, що вступники, які нам телефонують, – дорогоцінні. Люди, які готові через кордони, з нерозумінням, як воно буде, їхати вступати в українські виші, – це вагомий потенціал та дорогоцінність. Саме тому ми їх “ведемо” з січня, з’ясовуємо всі питання, щоб хоч якось їм допомогти.

Я щороку наголошую на важливості інформування абітурієнтів та їхніх батьків на ТОТ. Цього року, як на мене, вступна кампанія для молоді з ТОТ – найнепрозоріша за усі роки окупації Росією українських територій. Із січня по червень до нас звернулися з питаннями щодо вступу 214 осіб. Це не означає, що було 214 звернень, бо з кожною особою ми довго комунікуємо з різних питань.

З цих 214 звернень 148 були з територій, окупованих після 24 лютого 2022 року. Ми побачили, що співгромадяни з новоокупованих територій взагалі не знають про пільги під час вступу, квоту 2 та не уявляють порядок спрощеного вступу, який розроблений спеціально для абітурієнтів з тимчасово окупованих територій та діє з 2016 року.

Вступники з територій, окупованих після 24 лютого 2022 року, здебільшого під час окупації продовжували отримувати онлайн-освіту в українських школах, отримують знання, та можуть отримати атестати. Що нам казали вступники з окупованих територій Запорізької, з Херсонської області? Вони планували виїжджати, щоб скласти НМТ. Тобто з районів, де поруч стріляють, планували їхати на складання іспитів. Вони взагалі не знали іншої процедури та можливості вступу, ніж через складання НМТ, не знали, як і де отримати інформацію про інші можливості.

Ще шість людей телефонували із так званої “сірої зони”, наближеної до військових дій. Вони також нічого не знали про можливості спрощеного вступу.

60 людей з ТОТ, окупованих до 24 лютого 2022 року, були більше обізнані та більше знали про свої права щодо можливості спрощеного вступу та щодо можливості скористатися квотою 2. Про такі можливості їм розповідали друзі та знайомі, а не ресурси державних органів України. Саме від цієї категорії осіб ми чули питання про дистанційний вступ, про який вони знали.

Абітурієнти з новоокупованих територій про існування дистанційного вступу не знають взагалі.

Після квітня 2023 року, коли ситуація вже мала б бути більш-менш зрозумілою, на жаль, вона такою не була. В кожного університету були свої правила вступу. Ми, як правило, людей перенаправляємо потім до університетів, щоб вони отримували консультування щодо вступу.

До нас звернулася дівчинка, у якої вся родина вчилася в одному закладі вищої освіти в Харкові. Наразі вони проживають в окупації, але дівчина планувала продовжити традицію навчання в цьому університеті. Коли вони зателефонували до приймальної комісії цього університету, їм сказали, що не буде дистанційного вступу, що потрібно приїхати та скласти іспити. Родина була дуже розчарована. А потім я дізналася, що така ж спеціальність є в Харківському політехнічному інституті. ЇЇ проконсультували, розповіли, підтримали, і ХПІ скоро буде мати гарну та вмотивовану студентку з ТОТ – агента реінтеграції в майбутньому.

Аналіз питань, що надходять на гарячу лінію “Донбас SOS”, засвідчує, що немає прозорості та чіткого розуміння у майбутніх студентів, що вони мають робити та куди йти. Цьогоріч ми як громадська організація вже сьомий рік поспіль робимо все для інформування молоді. Співпраця з державними органами, з представниками університетів задля якісного інформування абітурієнтів з ТОТ про особливості вступу була б вкрай корисною. 

Віолета Артемчук, керівниця громадської організації “Донбас SOS” 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter