Нові правила ввезення гуманітарки спричинили колапс на кордоні. В чому помилка Кабміну?

Дата: 01 Грудня 2023 Автор: Данило Попков
A+ A- Підписатися

Намагаюсь не критикувати без критичної необхідності уряд і публічні органи. Краще співпрацювати, бо ми маємо одну мету. Але Міністерство соціальної політики України і Кабінет Міністрів України зробили настільки прогнозовану і настільки безглузду помилку, про що не можна мовчати. Бо йдеться про життя українців і наші території. Ну і щоб мати приклад “як не треба робити” при розробці і втілення політик.

У вересні уряд і Мінсоцполітики затвердили нові правила ввезення гуманітарки, які повинні були запрацювати 1 грудня 2023. Нові правила розробили без волонтерів і організацій, які цю гуманітарку возять. Просто поставили перед фактом. До цього все працювало, система була налагоджена. Але Мінсоц казав, що нові правила – це для полегшення ввезення гуманітарки і її електронного обліку.

Коли в жовтні українські і міжнародні організації, волонтери, благодійники прочитали нові правила, то були в шоці. Почались звернення, петиції до влади, ходили на зустрічі з Мінсоц, де казали в один голос: 1 грудня буде колапс на кордоні і в логістиці. Бо організації і волонтери не були включені в процес, і не те що не готові до нових правил, а 99% про них навіть не здогадувалися. До цього додаються неузгодженості в нормативці, консервативність митниці і симетричні проблеми у розумінні і застосуванні нових правил з їхнього боку.

До застосування нових правил залишалось 1,5 місяця і все ще можна було виправити. Організації й волонтери логічно запропонували: відтермінуймо дію нових правил, щоб не ламати логістику. Спочатку разом розробимо систему, протестуємо, проговоримо її з митниками, а потім запустимо. Бо логістика — надто важливий процес, це про життя військових, про наші території.

Що сказав Мінсоц? Що “зрада скасовується” і все буде добре.

Що зробив Мінсоц? Запустив паралельно дві системи й стару, і нову до квітня 2024-го і з необхідністю додаткових дій для організацій.

Що маємо в результаті?

1.Як і казали волонтери і організації – колапс на кордоні і порушення логістики. Чому? Бо не знали, не розуміють, не готові: волонтери, організації, митники і сам Мінсоц, нова система якого одразу зламалась.

2. Чергову хвилю ненависті до уряду з боку активних громадян, для яких вночі почались проблеми на кордоні, з боку військових і цивільних, які чекають свої авто, тепловізори, дрони, рації, нічники тощо. Читаю коментарі у мережі. Рівень обурення від несправедливості зараз такий, що можна очікувати прорив західного кордону волонтерами. Не уявляю, що зараз на телефонах Мінсоц.

Що буде? Мінсоц доведеться міняти колесо на ходу або відкотитись до попередньої процедури.

Цей допис – чергове нагадування про важливість інклюзивності при розробці публічних політик. Про те, що не можна придумувати правила для інших і розробляти політики без участі тих, кого вони стосуються. Що потрібно оцінювати ризики перед тим, як щось “покращувати”.

Чому не можна було залучити організації, волонтерів і митників для розробки політики? Крім некомпетентності, у мене немає пояснень. На жаль, платити ціну за цю помилку будуть не автори рішення у Кабміні і Мінсоц.

Данило Попков, юридичний радник Центру прав людини ZMINA

Про недоліки нової системи ввезення та обліку гуманітарної допомоги, яка починає діяти з 1 грудня читайте в матеріалі Що зміниться для волонтерів, які ввозять гуманітарну допомогу в Україну, з 1 грудня?

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter