Вирок у справі Гандзюк: п’ятеро виконавців нападу отримали по шість, чотири і три роки ув’язнення

Дата: 06 Червня 2019
A+ A- Підписатися

Покровський районний суд Дніпропетровської області 6 червня оголосив вирок п’ятьом виконавцям нападу на херсонську активістку та керівницю справами Херсонського міськвиконкому Катерину Гандзюк.

Про це повідомляє кореспондентка Центру прав людини ZMINA.

Координатор групи виконавців нападу Сергій Торбін отримав шість із половиною років ув’язнення за “підбурення і пособництво”, безпосередній нападник Микита Грабчук – рівно шість, двоє співучасників Володимир Васянович та В’ячеслав Вишневський – по чотири роки. Віктор Горбунов, який купував сірчану кислоту, але не перебував безпосередньо на місці скоєння злочину, – три роки. Також суд стягнув по 50 тисяч гривень штрафу з кожного обвинуваченого як компенсацію за залучення експертів.

У першому ряді троє обвинувачених – Васянович, Вишневський та Горбунов, які до вироку перебували під домашнім арештом. Фото: Іван Антипенко

Справу з Херсонського міського суду передали в Покровський районний через проживання в цьому районі трьох обвинувачених.

Вирок суддя зачитувала понад дві години.

Усіх п’ятьох фігурантів засудили за вчинення навмисного тяжкого тілесного ушкодження, небезпечного для життя, скоєного способом, що має характер особливого мучення, з метою залякування потерпілої на замовлення та за попередньою змовою осіб, що призвело до смерті жертви.

“Це має ознаки важких тілесних ушкоджень. Настання смерті Гандзюк перебуває в прямому причинно-наслідковому зв’язку з отриманими хімічними опіками від кислоти”, – зазначено в обвинувальному акті. 

Зокрема, за даними слідства, хімічні опіки від сірчаної кислоти призвели “до розвитку загрозливих для життя явищ, а саме “гострої ниркової, печінкової та дихальної недостатності”. Хоча, як відомо, раніше фігурантів справи звинувачували в навмисному вбивстві, проте Генпрокуратура змінила підозру на заподіяння навмисних тяжких тілесних ушкоджень.

За даними слідства, замовник запропонував два способи нападу – або переламати кисті рук і ніг, або облити кислотою. Виконавці самі визначилися зі способом, вважаючи, що другий займе менше часу і дасть більше ефекту. 

Водночас у вироку уточнюється, що злочин було скоєно на замовлення і з корисливих мотивів. Зокрема, за напад вони отримали винагороду 5 тисяч доларів.

За статтею 121 ч. 2, за якою засудили п’ятьох фігурантів, передбачене покарання від семи до дев’яти років. Проте пом’якшувальною обставиною стала угода обвинувачених зі слідством, у якій вони визнали свою провину повністю і зобов’язалися надалі співпрацювати з ним, зокрема в межах іншого кримінального провадження, що стосується замовників злочину.

Засуджені виконавці нападу на Катерину Гандзюк. // Колаж: Іван Антипенко

◾️ Як відомо, в організації нападу на Гандзюк Генпрокуратура в лютому висунула підозру голові Херсонської обласної ради Владиславу Мангеру з мотиву особистої неприязні через її активну громадську діяльність, яка могла підірвати його ділову репутацію.

◾️ Наразі в межах запобіжного заходу він перебуває на волі з електронним браслетом, а прокуратура продовжує збирати проти нього докази. 

◾️ Також у грудні 2018 року було висунуто підозру колись судимому за серійне вбивство Олексію Левіну, який, за версією слідства, був посередником між Мангером та групою виконавців на чолі вже із засудженим Торбіним. Левін із серпня 2018-го переховується за кордоном.

◾️ Восьмим і наразі останнім фігурантом у справі, якому висунуто підозру, є експомічник народного депутата від БПП Миколи Паламарчука Ігор Павловський. Після п’ятимісячного утримання в СІЗО його відпустили під домашній арешт, а звинувачення у співучасті в злочині перекваліфікували на приховування злочину.

◾️ Активісти ініціативи “Хто замовив Катю Гандзюк?” наполягають, що на лаві підсудних як замовники злочину також мають опинитися вже колишній голова Херсонської облдержадміністрації Андрій Гордєєв та його заступник Євген Рищук.

◾️ Катерину Гандзюк облили сірчаною кислотою 31 липня 2018 року, а 4 листопада внаслідок хімічних опіків 40% тіла вона померла.

◾️ У перші дні після нападу поліція затримала непричетного до злочину місцевого мешканця Херсона Миколу Новікова. У результаті журналістського розслідування і подання алібі чоловіка його відпустили, а в другій половині серпня арештували п’ятьох справжніх виконавців.    

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter