Реєстр зниклих безвісти за особливих обставин, якого Україна чекає з 2018 року, вже майже готовий – Котенко

Дата: 22 Квітня 2023
A+ A- Підписатися

В Україні найближчим часом має запрацювати Єдиний реєстр зниклих безвісти осіб за особливих обставин. Після запуску база даних буде постійно вдосконалюватися та доопрацьовуватися.  

Про це виданню ZMINA повідомив Уповноважений зі зниклих безвісти Олег Котенко.

З реєстром зниклих безвісти осіб за особливих обставин ми вже закінчуємо, він має з’явитися дуже-дуже скоро. Про кількість записів у ньому я не можу нічого сказати тому, що це не моя компетенція”, – сказав Котенко.

За його словами, реєстр після початку функціонування буде ще доопрацьовуватись, відповідно до подальших правок до закону “Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин”. До бази даних ввійдуть як цивільні, так і військові.

Незважаючи на те, що реєстр буде коригуватися, він вже працюватиме. Будуть витяги. Люди будуть розуміти, що робити і куди йти. Сім’ї отримуватимуть гроші, які мають виплачуватися за втрату годувальника”, – пояснив Котенко.

Нагадаємо, закон “Про правовий статус осіб, зниклих безвісти” Верховна Рада ухвалила у 2018 році. Закон, зокрема встановив, що за зниклою безвісти особою, яка була уповноважена на виконання функцій держави, зберігаються також і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування. Також особам, які зникли безвісти під час проходження військової служби внаслідок збройного конфлікту або воєнних дій, надаються гарантії, передбачені, зокрема, Законом “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.

Закон також передбачав створення системи координації органів державної влади, громадських ініціатив та організацій, міжнародних партнерів заради розшуку людей, зниклих безвісти “за особливих обставин”. Таку координацію мала реалізовувати відповідна Комісія – постійний консультативно-дорадчий орган Кабінету міністрів України.

Проте система координації, яка мала сприяти розшуку, так і не запрацювала. Не був створений і реєстр зниклих безвісти за особливих обставин, який мало адмініструвати державне підприємство зі сфери управління Міністерства юстиції України. Таким чином Україна не могла знати точної кількості людей, які зникли безвісти в умовах окупації та збройного конфлікту.

14 квітня 2022 Верховна Рада України ухвалила зміни до закону, які мали розблокувати роботу щодо розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

Зокрема, згідно з цими змінами, за розшук стало відповідати Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. А саме – Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, який є посадовою особою міністерства.

Також держателем Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин стало Міністерство внутрішніх справ, адже МВС повинно мати всі необхідні засоби для того, щоб запустити цей реєстр швидко. 

20 травня 2022 року Кабмін призначив Олега Котенка Уповноваженим з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

До його обов’язків входять координація розшуку зниклих та вирішення інших, пов’язаних з цим питань, відповідно до Закону України “Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин”.

У грудні 2020 року розпорядженням Кабміну Котенко ввели до складу Комісії з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter