“Це було як гестапо”: колишні підопічний та вихователька розказали про знущання в Ніжинському інтернаті

Дата: 11 Вересня 2018 Автор: Петро Смирнов
A+ A- Підписатися

Співробітники Ніжинського дитячого будинку-інтернату на Чернігівщині зв’язують дітей, колють їм психотропні речовини, а директорка закладу відбирає у вихованців допомогу, яку їм доставляють волонтери.

Про це Центру інформації про права людини розповіли колишній вихованець та співробітниця інтернату.

Ніжинський дитячий будинок-інтернат 

Дитячий інтернат у Ніжині опікується понад сотнею людей віком від 4 до 35 років із порушеннями розумового і фізичного розвитку. На сайті Ніжинської міськради зазначають, що головною метою роботи закладу є “забезпечення належних умов для проживання, навчання, виховання, медичної та соціальної реабілітації та надання медичної допомоги вихованцям”. Згідно з офіційними даними, у закладі є тренажерний зал, сенсорна кімната, кінотеатр, а з дітьми постійно проводять роботу психологи та реабілітологи.

Уперше увагу до інтернату привернув трагічний випадок 2010 року, коли всього за декілька днів там померли п’ятеро дітей: 7 серпня 10-річна дитина, 10 серпня – 17-річний підліток, 11 серпня – 9-річна дитина та двоє підлітків. Також до реанімації тоді потрапили 15 вихованців закладу. Про ситуацію в Ніжині писали провідні українські медіа, а президент України дав доручення правоохоронцям та МОЗ розібратись у причинах трагедії. Експерти, які вивчали деталі справи, дійшли висновків, що діти могли померти через високу температуру повітря, отруєння або ненадання їм необхідної медичної допомоги. Згодом винною у смерті дітей визнали лікарку закладу, яка працювала там 17 років. Суд обрав їй міру покарання у вигляді позбавлення волі.

Майже 7 років після цього випадку на Ніжинський інтернат не звертали уваги, але потім активісти розповіли про нецільове використання волонтерської допомоги дирекцією. Коли з перевіркою до інтернату навідалися волонтери, то вони виявили низку порушень. Зокрема, вихованці скаржилися на роботу персоналу, антисанітарні умови, несистематичність навчальних занять, застосування фізичних покарань та психологічний тиск.

Чиновники з відповідального за заклад департаменту соціального захисту Чернігівської ОДА заперечували це та говорили, що оприлюднена інформація не відповідає дійсності.

Створена комісія на рівні області. Після перевірки фактів можна буде щось казати“, – запевняв директор департаменту Олег Русін.

Тоді він також додав, що у нього є заява інших волонтерів, які обурюються через поширення неправдивої інформації.

ДІТЕЙ В ІНТЕРНАТІ ЗВ’ЯЗУВАЛИ ТА КОЛОЛИ ЇМ ПСИХОТРОПНІ РЕЧОВИНИ

Втретє увагу до інтернату привернули журналісти СТБ. На початку вересня цього року на каналі вийшов сюжет із циклу, присвяченого інклюзивній освіті. В ефірі показали фотографії та відео, де персонал жорстоко поводиться з дітьми та зв’язує їх.

Кореспондентка каналу поспілкувалася з директоркою закладу Оленою Гармаш, яка спочатку заперечувала факти нелюдського поводження, а потім почала розповідати, що персонал зв’язує вихованців, щоб вони не травмувались.

“Вони на подвір’ї можуть їсти землю, якщо не зафіксовані так”, – виправдовувала вона подібні методи заспокоєння.

На прохання журналістів співробітники інтернату показали двох підопічних, які у присутності камер не поводили себе агресивно.

Уже за тиждень на каналі вийшов новий сюжет, де мати одного з жителів інтернату розповіла про синці, які вона постійно знаходить на тілі сина. 17-річний Данило, який перебуває в закладі лише рік, не може розмовляти, а тому версію про побиття жінка підтверджувала фотографіями на телефоні.

Тоді від коментарів відмовилися співробітники закладу, а також директорка. Після виходу сюжетів в ефір увагу на ситуацію з жорстким поводженням звернула прокуратура.

“У сюжеті були наведені факти порушення прав дітей, а тому будуть проведені судово-медичні експертизи, зібрані факти щодо об’єктивності їхнього лікування та утримання”, – зауважив у коментарі каналу керівник місцевої прокуратури Павло Герасименко.

Заяву через побиття до поліції подала й мати Данила.

ТИХ, ХТО МОЖЕ РОЗПОВІСТИ ПРО ЗНУЩАННЯ, ВІДПРАВЛЯЮТЬ ДО ПСИХІАТРИЧНИХ ЛІКАРЕНЬ

Колишній вихованець інтернату в коментарі Центру інформації про права людини підтвердив усі факти із сюжету СТБ. 28-річний Микола (ім’я змінено) більшу частину життя провів у стінах закладу.

“Я народився у Києві, але мама написала відмову в пологовому будинку, адже їй лікарі сказали, що я не проживу й декількох днів. У 4 роки я опинився в інтернаті, а вийшов звідти у 2016-му”, – розповідає він.

У 2016 році Миколі вдалося через суд поновити цивільну дієздатність. 

Окрім тієї інформації, яку оприлюднили журналісти, молодий чоловік також розповів, що дирекція інтернату спеціально провокує на агресивну поведінку тих, хто може поскаржитись на неї, а потім відправляє їх до психіатричних лікарень.  

“Мені вони написали, що я спробував стрибнути з вікна, але це не правда. Я пройшов декілька комісій, і ніхто не підтвердив їхні слова”, – зауважив Микола.

Так вчинили, за його словами, й з 17-річним Данилом – героєм сюжету СТБ.

“Через те, що мати звернулася до журналістів”, – пояснює хлопець.

За словами Миколи, директорка інтернату погрожувала йому за те, що він фотографував та фільмував знущання. Також він розповів, що не вважає перевірки прокуратури ефективними, адже між чиновниками з департаменту міськради та керівництвом закладу існують тісні зв’язки.

“У 2010 році померли діти. На директора завели кримінальну справу, але вона заплатила гроші, і діло не пішло далі. Її покривають”, – додав колишній вихованець.

Олена Гармаш (посередині) на відкриті підйомної платформи для людей з інвалідністю у інтернаті

Інформацію про корупцію та жорстоке поводження з дітьми Центру інформації про права людини підтвердила й колишня співробітниця інтернату. Олена (ім’я змінено) пропрацювала у закладі більше 10 років на декількох посадах і характеризує атмосферу в ньому одним словом – “гестапо”.

“Фото, які я бачила у сюжеті, – правда. Я пам’ятаю цих дітей. Олена Василівна (директорка інтернату – ред.) давала дозвіл на це. Вона говорила, що треба знімати з себе відповідальність, щоб діти не заподіяли шкоди ні собі, ні стороннім людям”, – розповідає вона.

Жінка пішла з роботи кілька років тому через тиск керівництва.

Олена додає, що вона не перша: “Коли директор побачила в мені загрозу, то вона зробила всі умови, щоб я пішла. Я намагалася вистояти, але у нас ця ситуація не змінюється – корупція залишається, департамент куплений. Діти – це прикриття, щоб вона могла тричі на рік їздити відпочивати, купувати дорогі речі. Про це знають всі, але…”

Згідно з декларацією, Гармаш Олена Василівна володіє двома квартирами та двома земельними ділянками в Чернігівській області, а за роботу на посаді директорки у 2016 році вона отримала 100 тисяч гривень заробітної платні. У документі вона не зазначила, що володіє будь-яким цінним рухомим майном.

Коли Центр інформації про права людини намагався взяти коментар у адміністрації інтернату, там відповіли, що директорка наразі перебуває у відряджені. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter