Журналіста взято під варту за фото заводів у Миколаєві

Дата: 13 Лютого 2015
A+ A- Підписатися

Журналіста російських видань Андрія Захарчука звинувачено у державній зраді. Він стверджує, що не збирався відправляти зроблені фотознімки до Росії.

Як повідомляє Інститут масової інформації, 12 лютого Центральний районний суд Миколаєва ухвалив рішення про взяття під варту до 11 квітня цього року громадянина України, журналіста російського видання “Невські новини” Андрія Захарчука, якому СБУ інкримінує державну зраду.

Андрій Захарчук є українцем, народився в Кіровоградській області і жив у селищі Жовті води Дніпропетровської області, де сьогодні живуть його батьки. Кілька років тому він поїхав працювати до Санкт-Петербургу. 10 лютого він був затриманий СБУ, щодо нього було відкрито кримінальне провадження за частиною 1 статті 111 (державна зрада) Кримінального кодексу України.

Згідно з даними слідства, журналіст, що працює у Федеральному агентстві новин і петербурзькому виданні “Невські новини”, у січні-лютому поточного року відвідав кілька міст України – Харків, Київ, Одесу, Дніпропетровськ. ПІсля цього він приїхав до Миколаєва, де зробив фотознімки Інгульського та пішохідного мостів, Суднобудівного заводу імені 61 комунара і ДП “Миколаївський бронетанковий завод”, співробітники служби безпеки якого і затримали Захарчука.

Слідство інкримінує журналісту співпрацю з державою-агресором, прокурор оголосив підозру, виходячи з того, що Федеральне агенство новин, на думку слідства, є пропагандистським виданням, яке створює помилкову думку про Україну та розпалює сепаратистські настрої. Після вилучення у журналіста фотоапарата, планшета та ноутбука слідство виявило переписку, що підтверджує причетність журналіста до цього агентства. Також прокурор зазначив, що об’єкти, сфотографовані журналістом, є стратегічними.

Адвокат Захарчука  наголосив на тому, що збір інформації є професійним обов’язком журналіста, та що журналістська діяльність захищається статтею 10 Європейської конвенції з прав людини та статтею 19 Загальної декларації про права людини. Журналіст зазначив, що не знав про те, що фотографувати ці підприємства не можна, та додав, що не збирався відправляти фотографії до Росії.

За інформацією видання “Діловий Петербург“, Федеральне агентство новин і петербурзьке видання “Невські новини” мають спільне керівництво. До того ж Федеральне агентство новин розташоване у одній будівлі з редакціями кількох російських інтернет-ЗМІ, що видають себе за українські, і з ТОВ “Інтернет Дослідження”, де працюють платні блогери Кремля. Також “Невські новини” є власником домену, на якому працює “Новинне агенство Харків”, проте за вказаною адресою редакцію у Харкові знайти не вдалося.

Нагадаємо, Незалежна медіа-профспілка України висловила стурбованість рішенням суду про утримання під вартою протягом 60-ти діб івано-франківського журналіста Руслана Коцаби, якому висунуто звинувачення у державній зраді за критику мобілізації. У заяві зазначено відсутність доказів того, що Коцаба отримував завдання на проведення інформаційно-підривної діяльності в Україні, та доказів наявності умислу у його діях. Також не доведено причинно-наслідковий зв’язок між висловлюваннями Коцаби та ухиленням громадян від мобілізації. 

Співголова Харківської правозахисної групи Євген Захаров наголосив, що дії івано-франківського журналіста Руслана Коцаби заслуговують морального осуду, але не кримінального переслідування, а правозахисна організація Amnesty International закликала негайно звільнити журналіста з-під варти.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter