Відпущена в Росію Гліщинська може отримати від України компенсацію – УГСПЛ

Дата: 17 Червня 2016
A+ A- Підписатися

Відпущена в Росію в рамках обміну в’язнями Гліщинська може отримати від України компенсацію. Юристи Української Гельсінської спілки з прав людини надіслали до Європейського суду дві скарги щодо поганого поводження з Оленою Гліщинською у СІЗО.

Про це в ефірі Громадського радіо розказали адвокаты Дмитро Мазурок та Олена Проценко.

За словами Мазурка, виконавчий директор Гельсінської спілки Аркадій Бущенко дізнався про історію затримання директора телекомпанії “Нова Хвиля” та помічниці депутата Віталія Барвиненка Олени Гліщинської з Інтернету. Прочитавши подробиці справи, він одразу запідозрив, що українські правоохоронці порушують її права, тому доручив юристам УГСПЛ розібратися із подробицями цієї справи.

“Я зв’язався з її адвокатами і з’ясувалося, що вона вагітна. Я запитав всі документи про її медичний стан. З’ясувалося, що є загроза викидня, дитина неправильно розвивається через неналежну медичну допомогу. Тому ми запитали Європейський Суд щодо вживання термінових юридичних заходів. За нашим запитом ЄСПЛ зобов’язав український уряд забезпечити їй належний догляд та перевести у медичний заклад за межами СІЗО”, – розказує Мазурок.

Але, за його словами, український уряд дочекався, коли вона народила, і на другий-третій день повернули її до СІЗО, а дитину — до перинатального центру. Водночас, за всіма європейськими рекомендаціями не можна, особливо на початку, розділяти дитину та матір.

Водночас, юрист Гельсінської спілки Олена Проценко займалася збором документів щодо здоров’я пані Гліщинської.

“У неї там була купа різних захворювань, пов’язаних із вагітністю, яка проходила в неї дійсно дуже важко. Відповідно, ці роди у СІЗО, ви самі розумієте, як би вони проходили. Проблеми не лише у неї були, а й в дитини”, – каже  Проценко.

Втім, за її словами, така ситуація є наслідком приписів закону. Адже, за законом, коли людина є підозрюваною за статтею, яка стосуються зазіхання на територіальну цілісність України, то міра покарання може бути лише тримання під вартою, тобто лише СІЗО.

“Виходить, що закон забороняв нашим судам та прокуратурі перевести її під домашній арешт”, – каже Проценко.

Мазурок зазначає, що видача Олени Гліщинської до Росії буквально врятувала їй життя, хоча сама процедура викликає багато питань.

“Для нас питання: яким чином вони її поміняли? Як можна одних громадян України міняти на інших громадян України? А що робити із кримінальною справою, яка в суді розглядаєтьс”,  – каже  Мазурок.

За його словами, Гельсінська Спілка подала до Європейського суду дві скарги від імені Олени Гліщинської. І вона має всі шанси отримати від України компенсацію.

Перша заява — про застосування тимчасових заходів, тобто Україну зобов’язали забезпечити їй належний медичний догляд. А друга скарга по суті була подана 6 червня. В ній ми ставимо питання про ненадання медичної допомоги та незаконне позбавлення волі.

“У неї тут лишилося двоє дітей, батько, ми з усіма ними маємо контакти. Я гадаю, вона буде підтримувати свою скаргу, і скарга проти України буде розглянута”, — розповів експерт.

Нагадаємо, 14 червня відбувся обмін українських політв’язнів у РФ Афанасьєва і Солошенка на на одеських організаторів і учасників так званої “Народної ради Бессарабії” Олену Гліщинську і Віталія Діденка.

Директора телекомпанії “Нова хвиля” Гліщинску арештували співробітники СБУ в квітні 2015 року. В СІЗО у неї народився син. Крім того, у неї є ще двоє неповнолітніх дітей.

Діденко – головний редактор сайту “Інфоцентр”. Суд засудив його до трьох років обмеження волі.

За словами депутата Сергія Лещенка, підозрювана у сепаратизмі Гліщинська, була помічницею депутата групи “Відродження” Віталія Барвіненка.

Водночас радник голови СБУ Юрій Тандіт заявив, що Гліщинська та Діденко були завербовані спецслужбами Росії для дестабілазації ситуації на Одещині та створення там республіки “Бессарабія”.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: