В Україні заговорили про цивільне партнерство – не тільки для геїв, а для всіх громадян

Дата: 27 Квітня 2016
A+ A- Підписатися

В Україні з’явився перший законопроект про цивільне партнерство. Він ще потребує доповнення й внесення правок, та найголовніше – законопроект започатковує новий для українського суспільства Інститут цивільного партнерства. Про це Центру інформації про права людини розповідають автори документу.

Законопроект “Про цивільне партнерство” підготувала аналітична група “Левіафан” спільно з народною депутаткою України VI скликання Катериною Лук’яновою. Нещодавно відбулося публічне обговорення проекту, найактивніші учасники якого виступили представники ЛГБТ-спільноти (лесбійки, геї, бісексуали, трансгендери – ред.).

“Розумієте, для геїв цей законопроект чи не єдина можливість мати право хоч на якусь подобу шлюбу. Для нас, а я гомосексуал, це дуже важливо!”, – прокоментував Андрій Кравчук, експерт центру “Наш світ”.

Однак Катерина Лук’янова зауважила, що законопроект не написаний “спеціально для ЛГБТ”.

“Я взагалі вважаю, що закони мають писатися для громадян країни, в якій вони живуть, не виділяючи певні групи чи меншини. Законопроект “Про цивільне партнерство” писався для всіх громадян України. Для того, щоб підштовхнути український уряд виконувати свої зобов’язання відповідно до Плану дій уряду. І для того, щоб проштовхнути подібний законопроект”, – пояснила Катерина Лук’янова.

Цивільне партнерство – це визнаний державою соціальний інститут, в якому юридично визнані відносини між двома людьми, які можуть бути однієї або різної статі, та не бажають або не мають можливості за законом зареєструвати шлюб.

Інститут цивільного партнерства надає можливість для одностатевих та різностатевих пар зареєструвати відносини зі своєю коханою людиною. А також права на спільну сумісну власність (нерухоме та рухоме майно), можливість спадкування та залишати у спадок спільно придбане майно, право на аліменти та пільги, можливість відвідувати свого партнера в медичних закладах, дізнаватися про медичний стан, доглядати та розпоряджатися тілом в разі смерті тощо.

Однак незважаючи на те, що це чи не перший законопроект, який би узаконював взаємини одностатевих партнерів, питань виникло чимало.

Серед дискусійних – чому законопроект пропонує реєструвати партнерство в нотаріуса, а не в місцевих органах влади, чому право на реєстрацію надається з 21-річного віку, коли повна кримінальна відповідальність настає з 18 років. Як майбутній законопроект регулює взаємини між українськими громадянинами та іноземцями.

“Ми писали з точки зору прийняття закону в залі Верховної Ради. Доля законопроекту часто залежить від 226 депутатів. Цей законопроект не ідеальний і ще потребує доопрацювання, наприклад, в частині соціальних оплат, пенітенціарної сфери, опіки тощо. Після сьогоднішньої зустрічі ми обов’язково внесемо правки. Та найголовніше цим законом ми хочемо започаткувати новий для українського суспільства Інститут цивільного партнерства”, – прокоментував експерт аналітичної групи “Левіафан” Микола Мельник.

Голова ВБО “Точка опори” Богдан Глоба зауважив, що незважаючи на дискутивність питання про цивільне партнерства, Україні прийняття такого рішення все одно не минути.

“Через 2-3 роки Україна швидше за все отримає рішення Європейського суду з прав людини щодо реєстрації партнерств й рахунок на 30 тисяч євро. Цю заяву вже почали розглядати. Після цього рішення будуть десятки нових. І щоб державі не платити щораз по 30 тисяч євро, їй варто прийняти закон про цивільне партнерство”, – зазначив Глоба.

Наразі законопроект на етапі доопрацювання, потім автори документу й активісти планують провести громадське обговорення проекту й зареєструвати в парламенті.

Нагадаємо, у рамках зобов’язань України перед ЄС готується до оновлення і українське чинне законодавство. Зокрема, в 2017 році в Україні може бути легалізований інститут цивільного партнерства. Легалізація передбачена Національною стратегією у сфері прав людини на період до 2020 року.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter