В Україні продовжують нападати на ЛГБТ та цькувати нацменшини – управління ООН

Дата: 12 Березня 2021
A+ A- Підписатися

За минулий рік Управління Верховного комісара ООН з прав людини задокументувало три нових напади на ЛГБТ, їхніх союзників або осіб, яких ідентифікували як ЛГБТ, в Україні. Орган  також відзначив випадки мови ворожнечі та погроз на адресу національних меншин, найбільше – щодо ромів. 

Про це йдеться в щорічній доповіді УВКПЛ щодо ситуації з правами людини і Доповідь охоплює період з 1 серпня 2020 до 31 січня 2021 року та підготовлена за результатами роботи Моніторингової місії Організації Об'єднаних Націй з прав людини в Україні. .   

Так, зокрема, до переліку внесли напад 17 грудня 2020 року на 16-річного хлопця в Києві: група молодиків відпускала в його бік гомофобні образливі репліки та побила його через нафарбовані губи. 

“Досудове розслідування не просунулося вперед, тоді як потерпілий продовжує отримувати погрози онлайн. Крім того, УВКПЛ стурбоване тим, що під час кваліфікації злочинів поліція, як і раніше, не враховує мотивів нападів, які можуть вчинятися за ознаками ідентичності жертви”, – зазначають у доповіді.  

У ній додають, що УВКПЛ також задокументувало низку нападів на майно громадських центрів, якими керують дружні до ЛГБТ організації громадянського суспільства, та випадки мови ворожнечі в Харкові, Одесі  та Миколаєві

До управління, повідомляють у звіті, також надійшли скарги від однієї з депутаток міської ради в Полтавській області та викладачки Харківського державного університету про утиски на робочому місці у зв’язку з їхньою відкритою підтримкою ЛГБТ. 

Протягом звітного періоду УВКПЛ відзначило випадки мови ворожнечі та погроз на адресу національних меншин, зокрема угорців та іноземних студентів, а також осіб, яких сприймають як проросійських через використання ними російської мови або критичне ставлення до закону про державну мову. 

У доповіді наголошують, що, “як і раніше, серед національних меншин роми найчастіше потерпали від мови ворожнечі, висловленої онлайн, що в деяких випадках призвело до насильства”:

“Наприклад, у листопаді 2020 року деякі ЗМІ в Івано-Франківську опублікували статті, в яких ромів зображували з використанням шкідливих стереотипів, що спричинило в соціальних мережах хвилю випадків мови ворожнечі та закликів до насильства”. 

Під час звітного періоду монітори відзначили ледве помітний або нульовий прогрес у більшості документально підтверджених раніше нападів на ромів.

Зокрема, у нападі 2016 року в селі Лощинівка (Одеська область), де місцеві жителі силою виселили спільноту ромів, а також у нападі у 2017 році у Вільшанах (Харківська область), де вбили місцевого рома, та у хвилі нападів на неформальні поселення ромів 2018 року, зокрема вбивстві Давида Папа у Львові:

“Зараз триває суд над виконавцями вбивства Давида Папа, яких обвинувачують у вчиненні хуліганства та вбивства, але не злочинів, скоєних на ґрунті ненависті, попри наявність доказів мотиву упередженості”.

З огляду на це УВКПЛ рекомендувало державним та місцевим органам влади невідкладно та публічно засуджувати всі випадки мови ворожнечі, підбурювання до насильства та дискримінації стосовно будь-якої групи, висловлені онлайн і під час публічних заходів. А також забезпечити ефективне, вчасне і неупереджене розслідування всіх злочинів ненависті з урахуванням кримінальних мотивів та обставин, які обтяжують покарання. 

Нагадаємо, що у 2020 році Правозахисний ЛГБТ-центр  “Наш світ” зафіксував в Україні 188 випадків нападів, дискримінації та інших порушень прав ЛГБТ. Це майже вдвічі менше, ніж у 2019-му, коли правозахисники задокументували 369 таких правопорушень, однак ситуацію все одно називають тривожною. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: