Українські платники податків заплатять 3 тис. євро через грубе порушення прав ув’язненого під час слідства

Дата: 27 Червня 2016
A+ A- Підписатися

Європейський суд з прав людини присудив виплатити 3 000 євро компенсацію моральної шкоди ув’язненому Анатолію Кривошею через грубе порушення його прав під час слідства.

Про це повідомляє Українська Гельсінська спілка з прав людини (УГСПЛ).

Анатолія Кривошея затримали 15 серпня 2001 року за підозрою у крадіжці. Вже через тиждень 23 серпня інший затриманий (В. З.) повідомив поліції, що нібито вони разом із Кривошеєм їхали в машині, і він збив на дорозі жінку. Він також повідомив, що Кривошей згодом вбив і її чоловіка, щоб приховати злочин. Вони спільно сховали тіла жертв у лісі.

Слідство влаштувало відтворення події на місці злочину, бо Анатолій Кривошей заперечував свою провину у вбивстві чоловіка.

“Якщо людину підозрюють у важкому злочині, то всі слідчі дії з нею повинні відбуватися виключно у присутності її адвоката. Але правоохоронці “забули” про це. В результаті у травні 2004 року суд визнав Анатолія Кривошея винним у цих двох вбивствах. У якості аргументів на користь його провини суддя головним чином взяв до уваги свідчення В. З. та результати огляду місця злочину”, – йдеться у повідомленні УГСПЛ.

“Насправді за законом захисник мав бути присутнім і на цьому етапі слідства, оскільки це було вбивство із обтяжуючими обставинами. Навіть незалежно від бажання самого підозрюваного. Не призначивши захисника, держава не виконала свого обов’язку, але результати тих слідчих дій потім були покладені в основу обвинувального вироку. Ми довели, що це явне порушення за українським законодавством”, – каже виконавчий директор УГСПЛ Аркадій Бущенко.

Засуджений вважав це рішення несправедливим, оскільки кримінальне провадження проти нього за крадіжку тривало понад десять років, а також на початковому етапі звинувачення його у вбивстві йому не надали адвоката.

Згідно зі статтею 6 §§1 та 3 Європейської Конвенції, кожна людина має право на справедливий судовий розгляд протягом розумного періоду часу, а також на отримання юридичної допомоги за власним вибором.

Повідомляється, що Анатолій Кривошей вимагав у ЄСПЛ компенсувати йому матеріальну шкоду у розмірі 50 тисяч євро коштами з бюджету України. На це український уряд відповів, що, оскільки права заявника, на думку урядовців, порушені не були, то вимогу цю задовольнити неможливо. Крім того, український уряд назвав вимоги Анатолія Кривошея непомірними та необґрунтованими.

ЄСПЛ встановив порушення Конвенції з причини надмірної тривалості кримінальної справи. Крім того, Суд оголосив прийнятною скаргу щодо відсутності адвоката на слідчих діях по 23-го серпня.

Правозахисники будуть домагатись скасування цього вироку та його перегляду.

Нагадаємо, українські правозахисники сумніваються у законності вироків близько сотні довічно засуджених громадян України. Вони вимагають від Верховної Ради ухвалити законопроект №2033а, який дозволить апеляційним судам переглянути такі вироки.  

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: